Ponad 200 dzieł Pablo Picassa, Salvadora Dalego oraz Francisco Goi będzie można zobaczyć na wystawie „Tauromachia – walka byków”, którą 24 lipca zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Architektury. Dzieła, które zostaną pokazane na wystawie, łączy tematyka tauromachii, czyli walki byków. „W twórczości Picassa, Dalego i Goi, korrida była bardzo ważnym tematem i w większości przypadków miała znaczenie metaforyczna” - mówiła w środę podczas konferencji prasowej kuratora wystawy Monika Burian Jourdan.
Na ekspozycji zostanie zaprezentowana m.in. jedna z najsłynniejszych serii rycin Goi zatytułowana „Tauromachia”. „Te grafiki cechuje niezwykły realizm” - mówiła kuratorka.
Dzieła, które zostaną pokazane na wystawie, łączy tematyka tauromachii, czyli walki byków. „W twórczości Picassa, Dalego i Goi, korrida była bardzo ważnym tematem i w większości przypadków miała znaczenie metaforyczna” - mówiła w środę podczas konferencji prasowej kuratora wystawy Monika Burian Jourdan.
Goya zyskał sławę malując portrety rodziny królewskiej, jednak, kiedy zdał sobie sprawę ze skali prześladowań, tortur i walki o władzę, które miały miejsce w ówczesnej Hiszpanii, posłużył się tematyką tauromachii jako metaforą ucisku czy konfrontacji wolności i brutalnej siły.
Zdaniem Burian Jourdan, Picasso i Dali inspirowali się dziełami Goi. „W przypadku Picassa elementy tauromachii widać m.in. w jego największym dziele, słynnej +Guernice+, którą artysta namalował w 1937 r. w proteście przeciwko zbombardowaniu tego miasta przez Niemców” - mówiła kuratorka.
Organizatorzy wystawy chcą we Wrocławiu pokazać ponad 20 rysunków i 38 ceramik Picassa. Będzie można również zobaczyć karton przygotowawczy do dzieła "Guernica", o oryginalnych wymiarach tego obrazu. Zaprezentowane zostaną również fotografie z albumu rodziny Bose-Dominguin, w tym rzadkie zdjęcia Picassa w stroju torreadora. Zostanie również pokazana kurtyna z Antibes, jedyna, wykonana przez artystę kurtyna z motywem byka.
Kuratorka podkreśliła, że w przeciwieństwie do dzieł Goi i Picassa, u Dalego tauromachia nie była metaforą sprzeciwu wobec władzy czy walki władzy z ludem. „Dali skupił się raczej na elegancji jaka towarzyszy korridzie, czy postaci samego torreadora” - mówiła Burian Jourdan.
Na wystawie zostanie pokazanych pięć prac Dalego, które powstały w latach 60 i 70 XX w.
Ekspozycję będzie można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury od 24 lipca do 16 listopada. „Cześć dzieł przyjedzie do Wrocławia z brazylijskiego Sao Paulo, gdzie będą wcześniej pokazywane podczas piłkarskich mistrzostw świata” - poinformował Mirosław Jasiński, który również jest kuratorem wystawy.
Organizatorem ekspozycji są Galeria Miejska we Wrocławiu, Fundacja Galerii Miejskiej we Wrocławiu oraz stowarzyszenie Art for Public. Organizację ekspozycji finansowo wsparło miasto Wrocław.
Wystawa będzie drugą z wielkich prezentacji arcydzieł światowego malarstwa we Wrocławiu. Od lipca do września w Muzeum Miejskim Wrocławia można było oglądać wystawę dzieł rodziny Brueghlów.(PAP)
pdo/ ls/