Wystawę 70 obrazów Zbigniewa Makowskiego, laureata tegorocznej XI edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, organizowanej przez Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, otwarto we wtorek w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie. "Ekspozycja ma charakter retrospektywny, przedstawia prace ze wszystkich okresów twórczości artysty" - powiedział PAP prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Janusz Janowski.
Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznała Makowskiemu ten laur za „ponadczasową i uniwersalną malarską wizję rzeczywistości, za ukrytą w jego obrazach poezję, magię, metafizykę form i kolorów oraz za harmonijne połączenie intelektualnego i estetycznego wymiaru sztuki”.
Wręczenie statuetki i 15 tys. zł malarzowi miało się odbyć podczas wtorkowego wernisażu jego wystawy. Zwyczajowo bowiem laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego ma bowiem organizowaną ekspozycję swoich prac. Z powodów zdrowotnych artysta nie mógł jednak przyjechać do Gdańska. Nagrodę wręczy Makowskiemu podczas wizyty w Warszawie w połowie grudnia prezes gdańskiego okręgu ZPAP.
"Charakterystyczne dla twórczości Zbigniewa Makowskiego jest łączenie różnych poetyk i sposobów malowania w obrębie jednego obrazu. Niezwykle ważną rolę odgrywa pismo jako znak graficzny, ale też jako nośnik treści. Duże znaczenie dla jego twórczości mają inspiracje literackie i filozoficzne. Jego dzieła są pełne cytatów takich autorów jak Ezra Pound, Dante czy Giordano Bruno" - ocenił Janowski.
Prezes gdańskiego ZPAP przypomniał, że w swojej karierze Makowski miał okresy "fascynacji ekspresjonizmem i sztuką Dalekiego Wschodu, najpierw tybetańską, potem chińską, japońską; by później zwrócić się na powrót ku sztuce europejskiej, ku klasycyzmowi".
Zbigniew Makowski urodził się w 1930 r. w Warszawie, tam też zdobył wykształcenie artystyczne w pracowni prof. Kazimierza Tomorowicza w warszawskiej ASP.
Podczas wyjazdu do Paryża w 1962 r. artysta zetknął się z dziełami wielkiego malarstwa europejskiego. Poznał tam m.in. Andre Bretona i Eduarda Jaguera. Brał udział w wystawach międzynarodowej grupy PHASES. W 1972 r. Zbigniew Makowski reprezentował Polskę na XXXVI Biennale Sztuki w Wenecji.
Twórca uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i ponad 200 zbiorowych. Artysta mieszka i tworzy w stolicy.
Wystawa malarstwa Zbigniewa Makowskiego w Pałacu Opatów, gdzie mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, potrwa do końca grudnia. (PAP)
rop/ abe/