Ok. 80 kolorowych obrazów i blisko 300 rysunków do dzieł Henryka Sienkiewicza można oglądać na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Autorem ilustracji, które pochodzą z serii bibliofilskiej utworów noblisty, jest artysta malarz ks. Wacław Piszczek.
To pierwsza – jak mówił ks. Piszczek – wystawa całego zbioru ilustracji do bibliofilskiej edycji dzieł polskiego pisarza. Wcześniej, na ekspozycjach w kraju i za granicą, pokazywane były tylko fragmenty zbioru.
„Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej jest wstępem do krakowskich obchodów setnej rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza, która przypadnie w 2016 r.” – powiedział PAP ks. Piszczek.
Bibliofilską edycję dzieł Sienkiewicza wydają od 1996 r. Ogólnopolskie Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie oraz Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. Obecnie seria – jak podaje Biblioteka Jagiellońska - obejmuje dziewięć woluminów o dużym formacie – A4. Pierwszy z nich „Pójdźmy za Nim!” (1996) to zapomniane arcydzieło nowelistyki religijnej, stanowiące prolog do „Quo vadis” (1996). Następne tomy to: „Na polu chwały” (1998), „Ogniem i mieczem” (2000), „Krzyżacy” (2000), „W pustyni i w puszczy” (2001), „Pan Wołodyjowski” (2002), „Dramaty” (2005) i „Potop” (2011).
Dorota Mach: Wykonawca osiągnął niepowtarzalny charakter ilustracji, poezję barwy, grę tonów, świateł itp. Pobudza wyobraźnię sugestywnie wykreowany świat sienkiewiczowskich bohaterów, opisanych zdarzeń, sytuacji.
Każde wydanie z edycji bibliofilskiej jest opatrzone wstępem, notą wydawniczą, słownikiem, przypisami, czasami też mapami. Kolorowe i czarno-białe ilustracje obrazują treść poszczególnych tomów; przybliżają czasy, w których rozgrywa się akcja książki; przedstawiają sienkiewiczowskich bohaterów - ich ubiory, uzbrojenie, uczty, polowania, pojedynki itp.
Jak pisze Dorota Mach w publikacji poświęconej charakterystyce serii bibliofilskiej dzieł Sienkiewicza, ilustrowanie utworów autora „Trylogii” ma długą i bogatą, ponad stuletnią tradycję.
„Do tej tradycji dołączył współcześnie ks. Wacław Piszczek wysoce wartościową, oryginalną sztuką ikonograficzną. To głównie ta sztuka tworzy wizualne piękno bibliofilskich wydań. Wykonawca osiągnął niepowtarzalny charakter ilustracji, poezję barwy, grę tonów, świateł itp. Pobudza wyobraźnię sugestywnie wykreowany świat sienkiewiczowskich bohaterów, opisanych zdarzeń, sytuacji” – opisuje Mach i zaznacza, że żywioł malarskości skupia się tylko w nieznacznym stopniu na portretach psychologicznych bohaterów, eksponuje zaś ważne wydarzenia, bądź psychologiczne wizerunki sytuacyjne powieściowych postaci”.
Ekspozycja w Bibliotece Jagiellońskiej czynna będzie do 5 marca.
Ks. Wacław Piszczek urodził się w 1945 r. Jest artystą malarzem. Był słuchaczem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego wkład w rozwój kultury został doceniony Złotym Krzyżem Zasługi.
Jako kapłan ks. Piszczek związany jest ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy w Krakowie. Jest założycielem Wydawnictwa Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy. (PAP)
bko/ mhr/