W Muzeum Zamkowym w Kwidzynie otwarta zostanie w piątek wystawa twórców unikatowych witraży - Władysława i Wojciecha Koziołów. Szklane dzieła ojca i syna zdobią m.in. Zamek Królewski w Warszawie, zamek w Malborku oraz liczne obiekty za granicą.
Władysław Kozioł znany jest przede wszystkim, jako wynalazca szczególnej technologii uzyskiwania szkła witrażowego.
„Chodzi tu o szkło, w które wprowadzane są pęcherze powietrza o bardzo różnej wielkości. Taka struktura sprawia, że szkło specyficznie załamuje przechodzące przez nie światło tworząc szczególną atmosferę świetnie pasującą do muzealnych czy kościelnych wnętrz” - powiedziała PAP kurator wystawy Ewa Witkowicz-Pałka z Muzeum Zamkowego w Malborku, któremu podlega także kwidzyński zamek.
Jak wyjaśniła, przez około 20 lat poczynając od końca lat 60. ub.w Władysław Kozioł wykonywał sukcesywnie witraże z wynalezionego przez siebie szkła na potrzeby malborskiego zamku. „Dziś witraże jego autorstwa można spotkać niemal w każdym zakątku twierdzy, a samo szkło – opatentowane zresztą przez artystę, zyskało nazwę +szkła malborskiego+” – powiedziała Witkowicz-Pałka.
Dodała, że malborskie witraże Kozioła są bardzo różnorodne: część z nich to prace abstrakcyjne, część to z kolei witraże wykorzystujące motyw przedstawiający plecionki, a inne to z kolei prace figuratywne – przedstawiające np. stylizowane postaci krzyżackich rycerzy.
Poza Malborkiem witraże artysty oraz jego syna Wojciecha – także plastyka, który pomaga ojcu prowadzić w Toruniu autorską pracownię, można spotkać np. na Zamku Królewskim w Warszawie, w kościele św. Brygidy w Gdańsku czy w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Witraże te ozdabiają w sumie ponad sto obiektów sakralnych i świeckich w Polsce oraz za granicą, m.in. w Moskwie, Berlinie, Rydze czy Tallinie.
Jak wyjaśniła Witkowicz-Pałka, na wystawie, która zostanie otwarta w dawnym dormitorium na zamku w Kwidzynie, pokazanych zostanie ponad 60 eksponatów. Będą to m.in. kwatery witrażowe pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, ale pojawią się także fotogramy przedstawiające inne ważne realizacje Władysława Kozioła.
„Pokażemy także prace malarskie zarówno ojca i syna, bo obaj parają się także tą dziedziną sztuki” – poinformowała kurator dodając, że młodszy przedstawiciel rodu tworzy przede wszystkim prace abstrakcyjne, z kolei jego ojciec stosuje w swoim malarstwie zabiegi (w tym m.in. grube kontury okalające przedmioty czy postaci), które upodobniają jego prace do witraży.
Wystawa pt. "Malarstwo i witraże Władysława i Wojciecha Koziołów" czynna będzie na kwidzyńskim zamku do końca września. (PAP)
aks/ dym/