Twórcze relacje dwóch ekscentrycznych artystów - "króla fryzjerów" Antoniego Cierplikowskiego i rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego - prezentuje wystawa, którą od czwartku można oglądać w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.
"Na wystawie +Przyjaciele. Cierplikowski/Dunikowski+ prezentowanych jest ponad 30 eksponatów: rzeźb, obrazów, fotografii i szkiców ukazujących przyjaźń artystów. Po raz pierwszy w rodzinnym mieście Antoine’a będzie można zobaczyć prace na co dzień dostępne w Królikarni w Warszawie. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się m.in. +Tchnienie+ i drewniana rzeźba +Ewa I+ autorstwa Xawerego Dunikowskiego" - poinformowała PAP Ewelina Radowicz z Grupy Tubądzin, która jest mecenasem wydarzenia organizowanego przez sieradzki magistrat.
W swoich wspomnieniach wydanych w Paryżu w roku 1963 Antoni Cierplikowski przywołuje moment, w którym po raz pierwszy spotkał Xawerego Dunikowskiego. Było to w 1914 roku, kilka miesięcy po przyjeździe artysty do Paryża (…). Antoine często podkreślał, że ich przyjaźń rozpoczęła się podczas sesji pozowania do portretu, który zamówił u rzeźbiarza. Wówczas także narodziła się w nim samym, jak pisał, chęć pracy w materiale rzeźbiarskim.
Nazywany "królem fryzjerów i fryzjerem królów" Cierplikowski urodził się w Sieradzu w roku 1886 r. Potem uczył się zawodu w Łodzi, skąd - uciekając przed służbą wojskową - trafił do Paryża.
Tam otworzył salon, który stał się zalążkiem międzynarodowego imperium fryzjerskiego. Wśród klientek Antoine'a były najsłynniejsze aktorki i artystki tamtych czasów: Marlena Dietrich, Greta Garbo, Josephine Baker, Pola Negri, Isadora Duncan, Mata Hari, Brigitte Bardot; z jego usług korzystało w sumie sześć koronowanych głów. Od 1938 roku pracował też w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. czesał Eleonorę Roosevelt, żonę prezydenta USA.
W podręcznikach fryzjerstwa wymieniany jest jako jeden z najważniejszych ludzi w historii tego zawodu, który m.in. w 1909 roku stworzył krótką fryzurę "chłopczycy". Sam był ekscentrykiem: spał w szklanej trumnie, zasypywał Sieradz kwiatami zrzucanymi z helikoptera, ufarbował swojego charta na niebiesko. Pod koniec życia wrócił do rodzinnego miasta - zmarł w 1976 r. i został pochowany w Sieradzu.
Cierplikowski jest patronem organizowanego w Sieradzu od 2009 r. Open Hair Festivalu. (PAP)
agm/jaw/ agz/