Wystawę „Ernst May (1886–1970). Nowe miasta na trzech kontynentach” przygotowywaną przez Deutsches Architekturmuseum Frankfurt będzie można oglądać od 24 marca do połowy czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wystawa prezentowana w 2011 r. w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie to pierwszy zrealizowany w tak dużej skali międzynarodowy pokaz twórczości Ernsta Maya (1886–1970) - architekta i urbanisty, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli klasycznego modernizmu na świecie.
„To pierwsza okazja, aby zobaczyć w Polsce bogaty dorobek Ernsta Maya" - poinformowała PAP we wtorek Marta Czyż-Kaczor, rzeczniczka prasowa z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.
Ekspozycja obejmuje prace Maya z różnych okresów, począwszy od datowanego na ok. 1910 r. niemieckiego ruchu miast-ogrodów, przez erę Nowego Budownictwa i lata epoki cudu gospodarczego, aż po upadek wielkich osiedli, zaczynający się w Europie w połowie lat 60-tych XX w.
"W wyniku działalności Maya w Związku Radzieckim i emigracji architekta w 1933 r. do Afryki, obszar oddziaływania jego idei architektonicznych i urbanistycznych objął wiele odległych od siebie części świata, krajów o różnych systemach politycznych i zróżnicowanych społecznie” - podkreśliła rzeczniczka.
Na wystawie zostaną zaprezentowane uporządkowane chronologicznie etapy twórczości Maya: od najwcześniejszego okresu, przez działalność na Śląsku, we Frankfurcie, w Moskwie i Afryce, po Niemcy Zachodnie okresu powojennego. Wystawa zajmie powierzchnię ok. 850 mkw. Działalność Maya została udokumentowana poprzez współczesne fotografie architektury, oryginalne rysunki i plany, fragmenty filmów archiwalnych, jak również historyczne i nowe modele. Organizatorzy zapowiadają, że atrakcją będzie wierna rekonstrukcja frankfurckiej kuchni oraz oryginalne meble z frankfurckich domów osiedlowych.
„Chronologicznemu układowi wystawy towarzyszyć będą obszerniejsze omówienia najważniejszych idei i koncepcji architekta, jak system miast-satelitów, funkcjonalna zabudowa linijkowa, prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym, oraz ich oddziaływanie na twórczość późniejszych architektów” - mówiła Czyż-Kaczor.
Dodała, że miejsce, w którym pierwszy raz w Polsce zostanie zaprezentowana twórczość Maya, jest nieprzypadkowe. „W latach trzydziestych XX w. Wrocław był jednym z bardziej znaczących ośrodków modernizmu w Europie. May jako dyrektor spółki użyteczności publicznej do spraw budowy mieszkań Schlesische Heimstaette we Wrocławiu, odcisnął zdecydowane piętno na budowie mieszkań i osiedli regionu w tym czasie. Liczne budynki projektu Maya we Wrocławiu i na Śląsku zachowały się do dziś” - opowiadała rzeczniczka.
Po wyjeździe z Wrocławia, May jako radca budowlany Frankfurtu, opracował głośny i ceniony przez architektów na całym świecie eksperyment „Nowy Frankfurt”, ambitny program będący odpowiedzią na ekonomiczny kryzys lat dwudziestych XX w., a zakładający stworzenie nowatorskiego i dostosowanego do potrzeb powojennego społeczeństwa modelu miejskiego budownictwa mieszkalnego.
Wystawie w Deutches Architekturmuseum we Frankfurcie towarzyszył obszerny i bogato ilustrowany katalog przedstawiający aktualny stan badań na temat twórczości Maya. Dwunastu autorów opracowało poszczególne aspekty jego dzieła i biografii. Wybrane rozdziały katalogu zostaną przetłumaczone na język polski dla potrzeb prezentacji wystawy we Wrocławiu. Wystawie towarzyszyć będzie również cykl wykładów przygotowanych przez polskich i zagranicznych badaczy twórczości Maya. (PAP)
umw/ abe/