Na wystawę albumów ukazujących życie i pracę w Litzmannstadt Getto zaprasza od piątku Galeria 87 Urzędu Miasta Łodzi. Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi w ramach - przypadających w sierpniu - obchodów 70. rocznicy likwidacji getta.
Jak informują jej organizatorzy, albumy zostały wykonane przez mieszkańców getta w celu "udokumentowania organizacji i wydajności pracy, co miało stanowić uzasadnienie dla istnienia getta z punktu widzenia okupanta".
Na wystawie "Uratowane od zniszczenia – albumy z łódzkiego getta" zaprezentowanych zostanie kilka - niedawno odrestaurowanych przez łódzkie archiwum - prac. Albumy wykonane są z kartonowych plansz, na które naklejono fotografie, wykresy, rysunki i opisy. Prezentowane prace dotyczą opieki społecznej m.in.: organizacji opieki nad dziećmi, młodzieżą i chorymi, zaopatrzenie w żywność. Prezentują także działalność Wydziału Straży Pożarnej i Kominiarzy.
Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 22 sierpnia przy ul. Piotrkowskiej 87. Ekspozycję można będzie oglądać do 12 września.
Niemcy utworzyli getto w Łodzi w lutym 1940 r. jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do Litzmannstadt (nazwa Łodzi w okresie okupacji) Getto trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga.
W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Ostatni transport odjechał z Łodzi do obozu Auschwitz-Birkenau 29 sierpnia 1944 r. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało jedynie 7-13 tysięcy osób.
Litzmannstadt Getto było gigantycznym obozem pracy na rzecz Rzeszy. Żydzi m.in. szyli tu mundury, czapki, obuwie, plecaki dla niemieckiej armii. Produkowali też bieliznę, meble, abażury, a nawet zabawki dla niemieckich firm. (PAP)
jaw/ dym/