Archiwum Państwowe m.st. Warszawy zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej powstaniu styczniowemu „A myśmy - wtedy - nie mogli być inni. Wybrane obrazy dnia powszedniego pewnej warszawskiej rodziny w okresie Powstania Styczniowego”.
Archiwum Państwowe m.st. Warszawy przypomina wydarzenia sprzed 150 lat, prezentując wystawę internetową pt. „A myśmy - wtedy - nie mogli być inni. Wybrane obrazy dnia powszedniego pewnej warszawskiej rodziny w okresie Powstania Styczniowego”.
Ekspozycja została oparta na wspomnieniach Teodory Kiślańskiej, opisującej życie swojej rodziny w okresie powstania styczniowego oraz po jego upadku — działalność patriotyczną, pracę w konspiracji, aresztowania, przesłuchania, procesy, zesłanie, starania o uwolnienie z zesłania, pomoc więźniom warszawskiej Cytadeli.
Wystawę tworzy 68 obiektów z lat 1860–1870 — dokumenty, listy, pocztówki, fotografie oraz prasa codzienna („Kurier Warszawski”).
Wystawę tworzy 68 obiektów z lat 1860–1870 — dokumenty, listy, pocztówki, fotografie oraz prasa codzienna („Kurier Warszawski”).
Wśród prezentowanych archiwaliów uwagę zwraca korespondencja rodziny Heurich kierowana do władz francuskich w sprawie uwolnienia z zesłania Bronisława Szwarce (polskiego inżyniera i działacza niepodległościowego, aresztowanego przez władze carskie i uwięzionego w warszawskiej Cytadeli, skazanego na karę śmierci, którą zamieniono po interwencji francuskiej cesarzowej Eugenii na więzienie i zesłanie do Turkiestanu), stryjecznego brata autorki pamiętnika, jak również listy samego Szwarce, który na zesłaniu poznał m.in. Waleriana Łukasińskiego i Józefa Piłsudskiego.
Równie interesujące są źródła zawierające apele i zarządzenia porządkowe władz, doniesienia z prowincji o potyczkach z oddziałami powstańczymi, fragmenty listy osób aresztowanych za działalność polityczną w 1864 r., oraz spis nazwisk osób zamordowanych lub ranionych w zamachach w okresie 1861–1 IX 1864.
Zapraszając do obejrzenia wystawy, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy proponuje wszystkim zainteresowanym życiem rodziny Heurich w okresie powstania styczniowego samodzielną lekturę pamiętnika pt. Wspomnienia matki i córki, udostępnionego do pobrania w postaci pliku pdf.
http://www.warszawa.ap.gov.pl/powstanie/index.html
(Archiwum Państwowe m.st. Warszawy)