Ponad 40 fotografii przedstawiających policjantów z okresu dwudziestolecia międzywojennego można obejrzeć na wystawie w Sejmie, zorganizowanej z okazji 95-lecia polskiej policji.
Wystawa „Policja Państwowa 1919-1939" to zbiór czarno-białych fotografii przedstawiających funkcjonariuszy z różnych oddziałów. Są zdjęcia policjantów z dawnymi samochodami służbowymi, z rowerami, a także jeżdżący konno. Są również zdjęcia kobiet służących w policji.
"Chciałam w imieniu polskiego parlamentu podziękować wam za waszą ciężką pracę każdego dnia i w każdej godzinie. Dziękuję również za to, że wśród naszych funkcjonariuszy są kobiety ze swoją wrażliwością, ale też ogromną odwagą. Jesteście nie tylko ozdobą, ale też powodem do dumy tej formacji" - powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas otwarcia wystawy.
Dodała, że praca policjanta zawsze wiąże się z ryzykiem, mimo coraz nowocześniejszych metod działania i sprzętu.
Marszałek Sejmu podkreśliła, że jej całe życie zawodowe związane jest ze służbą. "Jestem przedstawicielem służby zdrowia, i nie jest to żadne nadużycie, mimo że od 13 lat jestem czynnym politykiem" - dodała Kopacz.
Wystawie towarzyszyło sympozjum "95 lat polskiej policji".
W czwartek komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński wręczy odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie policyjne funkcjonariuszom i pracownikom policji z Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji.
W policji - największej formacji mundurowej w kraju - służy ok. 100 tys. funkcjonariuszy, wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych.
95 lat temu - 24 lipca 1919 r. - Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. (PAP)
kos/ gdyj/ itm/