Wystawę będącą podsumowaniem wieloletniej pracy Alessandro Mendiniego – jednego z najbardziej znanych twórców sztuki użytkowej na świecie – można oglądać od środy we wrocławskim Muzeum Architektury.
Na ekspozycji zatytułowanej „Mendini” można zobaczyć m.in. rzeźby, instalacje i projekty architektoniczne autorstwa włoskiego artysty.
Zaprezentowano m.in. modele wielkich realizacji architektonicznych Mendiniego, w tym projekt Groninger Museum w Holandii, Torre w Hiroszimie w Japonii czy fabryki Alessi we Włoszech. Prezentacji towarzyszy seria około 60 fotografii przedstawiających budynki zaprojektowane przez artystę. Oprócz tego pokazano również szkice kilkudziesięciu projektów architektonicznych oraz sztuki użytkowej.
Zwiedzający mogą również zobaczyć obszerną kolekcję unikatowych prac Mendiniego. „To m.in. słynny fotel Poltrona Proust w różnych wariantach, meble z serii Redesign, która w latach 80. zrewolucjonizowała świat designu czy kolekcja ceramiki wykonanej w słynnej tradycyjnej technice koreańskiej celadon” - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż.
Na ekspozycji zaprezentowano również przykłady połączenia sztuki z przemysłem. To dużych rozmiarów rzeźby przeznaczone dla przestrzeni publicznej - lampy czy siedziska.
Alessandro Mendini to jeden z najbardziej cenionych twórców sztuki użytkowej na świecie. Współpracuje z wieloma firmami zajmującymi się designem, w których często pełnił rolę dyrektora artystycznego. Mendini jest członkiem honorowym Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. W 1979 i 1981 r. otrzymał dwukrotnie prestiżową nagrodę Compasso d'Oro w dziedzinie designu oraz tytuł Chevalier des Arts et des Lettres we Francji. Przyznano mu również odznaczenie Architectural League w Nowym Jorku.
Dzieła Mendiniego znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie. W swoich pracach łączy sztukę z architekturą i projektowaniem. Od 1998 r. wraz ze swoim bratem prowadzi Atelier Mendini w Mediolanie. Pracownia ma na swoim koncie wiele realizacji architektonicznych w miastach na całym świecie.
Wystawę można oglądać do 15 marca. Ekspozycja została zorganizowana przez wrocławskie Muzeum Architektury oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.(PAP)
pdo/ agz/