Historia Zespółu Pieśni i Tańca Nowa Huta pokazana jest na wystawie fotografii „Stąd pochodzimy”, która do końca stycznia czynna będzie w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Zespół obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia.
Na kilkuset zdjęciach można zobaczyć najważniejsze wydarzenia z życia nowohuckiej grupy. „Są to fotografie, na których zostały utrwalone występy zespołu, wyjazdy zagraniczne, spotkania towarzyskie jego członków, odbiory ważnych wyróżnień. Zdjęcia zrobione w latach 50., 60. i 70. są czarno-białe; te robione od lat 80. do dziś - kolorowe” – mówił PAP kierownik zespołu Adam Śliwa.
Oprócz fotografii pokazujących dzieje zespołu, na wystawie znalazły się reprodukcje 60 zdjęć, które pochodzą sprzed l. 50., czyli z czasów, kiedy Nowa Huta powstawała, a zespół jeszcze nie istniał.
„To szczególnie cenne zdjęcia, bo ich reprodukcje zostały wykonane dzięki życzliwości ich prywatnych właścicieli. Niektóre są z przełomu XIX i XX w. Zdjęcia te ilustrują, jak ludność wiosek, które od lat 50. tworzą Nową Hutę, obchodziła święta, np. dożynki. Fotografie przedstawiają autentyczny folklor, jaki był żywy w wioskach tworzących dziś Nową Hutę, czyli m.in. w Mogile, Bieńczycach, Czyżynach i Płaszowie. Przy czym w Bieńczycach ten folklor był najbogatszy” - powiedział PAP jeden ze współtwórców wystawy Adam Gryczyński. Jego zdaniem, na szczególną uwagę zasługują stroje ludowe mieszkańców tych miejscowość. Ubrania te – jak zaznaczył – tak jak wszystkie stroje krakowskie, były podobne do siebie. Jedynie dzięki różnicom w gorsetach można było je odróżnić.
Z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia zespołu, w piątek i sobotę w Nowohuckim Centrum Kultury, obecni oraz byli członkowie grupy dadzą koncerty oraz zaprezentują najciekawsze tańce ze swojego repertuaru.
Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta powstał w 1953 r. w Krakowie i stawia sobie za cel promowanie folkloru regionalnego i narodowego. Jego siedzibą jest Nowohuckie Centrum Kultury. Zespół tworzą uczniowie krakowskich szkół oraz młodzież studencka i pracująca.
W repertuarze grupy są pieśni i tańce Krakowiaków Wschodnich, Lachów Sądeckich, regionu Kurpi Zielonych, pieśni i tańce żywieckie, śląskie, lubelskie, rzeszowskie, przeworskie, łowickie, spiskie i mazowieckie; polskie tańce narodowe: kujawiak z oberkiem, krakowiak, polonez i mazur; a także tańce historyczne, spektakl „Wesele krakowskie”, spektakl pastorałkowy „W Betlejem mieście”, obrazki sceniczne z okresu Księstwa Warszawskiego.
Grupa wielokrotnie brała udział w realizacjach telewizyjnych i teatralnych oraz w widowiskach plenerowych takich jak Wianki krakowskie pod Wawelem w Krakowie, opera „Halka” na Skałkach Twardowskiego w Krakowie, spektakl „Harnasie” z okazji roku Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Ma nagrania studyjne swojego repertuaru oraz wydawnictwa fonograficzne. Uczestniczyła w licznych konkursach i festiwalach w kraju i zagranicą.
Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta został wyróżniony Złotą Odznaką – Za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa (1988), Dyplomem Honorowym Ministerstwa Kultury i Sztuki za upowszechnianie kultury (1993), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2002), Złotym Medalem „Kraków 2000” (2003), odznaką Honoris Gratia (2008), Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008).
Grupa jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) - Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels z główną siedzibą w Confolens we Francji. (PAP)
bko/ ls/