Wystawa o 1000-letnich dziejach Żydów w Polsce, której uroczyste otwarcie odbędzie się 28 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, jest już niemal gotowa. Wystawa ma osiem galerii, pierwszą pt. "Las", widzowie będą mogli obejrzeć 6 września.
"Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich, która przedstawia 1000-letnie dzieje Żydów na ziemiach polskich, jest już niemal gotowa. W ostatnich tygodniach testowaliśmy ekspozycję, przeszło przez nią kilka większych grup wolontariuszy, co pomaga nam wprowadzić ostatnie techniczne poprawki. Wrażenia na szczęście są bardzo dobre, niektórzy wolontariusze nie chcieli nawet wyjść z wystawy i po trzech godzinach musieliśmy ich nakłaniać do wyjścia" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dyrektor muzeum prof. Dariusz Stola.
Muzeum 6 września w godzinach od 15 do 18 przedpremierowo odkryje przed widzami pierwszą galerię pt. "Las", gdzie będzie można zapoznać się z żydowskimi legendami z okresu średniowiecza. Jedna z nich opowiada o przybyciu pierwszych Żydów na ziemie polskie. Mieli oni usłyszeć głos z nieba mówiący "Polin"; po hebrajsku "po" oznacza "tutaj", a "lin" - "odpoczniesz". Słowo "Polin" znaczy „tu odpoczniesz”, lecz także to po hebrajsku Polska.
"Tytuł galerii +Las+ nawiązuje do pojawienia się Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej i ostatecznie na ziemiach polskich, które w średniowieczu były porośnięte wielkimi puszczami, borami. Opowiada o tym kilka pięknych legend żydowskich, a nasza ulubiona +Polin+ mówi o tym, jak to Żydzi uciekali przed prześladowaniami w Europie zachodniej i dopiero tu w Polsce znaleźli schronienie" - mówił prof. Stola.
Słowo "Polin" jest już wpisane w architekturę Muzeum Historii Żydów Polskich. "Każdy może się o tym przekonać. Wystarczy, że przyjrzy się szklanym panelom, którymi okryty jest cały budynek. Dziesiątki tysięcy razy jest na nich wypisane słowo +Polin+, zarówno czcionką łacińską, jak i czcionką hebrajską. To słowo najlepiej oddaje ideę naszego muzeum, bo jest to żydowska nazwa Polski, żydowskość i polskość świetnie w tym słowie się łączą" - podkreślił dyrektor.
"Tytuł galerii +Las+ nawiązuje do pojawienia się Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej i ostatecznie na ziemiach polskich, które w średniowieczu były porośnięte wielkimi puszczami, borami. Opowiada o tym kilka pięknych legend żydowskich, a nasza ulubiona +Polin+ mówi o tym, jak to Żydzi uciekali przed prześladowaniami w Europie zachodniej i dopiero tu w Polsce znaleźli schronienie" - mówił dyrektor MHŻP prof. Dariusz Stola.
Prezentacji pierwszej galerii, która przedstawia żydowskie legendy, towarzyszyć będzie bogaty program, w tym warsztaty ze sztuki opowiadania. Mało osób zdaje sobie sprawę, że ta zanikająca umiejętność pozwalała ludzkości przetrwać kilka tysięcy lat. "Umiejętność opowiadania to wielka sztuka, fundamentalna dla rozwoju naszej cywilizacji. Nawet w kulturach piśmiennych podstawowe prawdy przekazywało się ustnie. Ba, także Biblia była przekazywana w ten sposób przez pokolenia, a dopiero potem spisywana" - podkreślił prof. Stola.
Uroczyste otwarcie wystawy głównej, które będzie także oficjalnym zainaugurowaniem działalności Muzeum Historii Żydów Polskich jako całości, zaplanowano na 28 października.
Inauguracji towarzyszyć będzie kilkudniowy program, zaplanowano m.in. przedpremierowe zwiedzanie wystawy dla gości z zagranicy, w tym środowisk żydowskich, uroczysty koncert w Teatrze Wielkim, a także koncert na świeżym powietrzu dla mieszkańców Warszawy przy budynku muzeum. "Od chwili zakończenia tego koncertu otwieramy wystawę dla wszystkich gości. Będzie ona czynna także w nocy, bo chcemy, by jak najwięcej osób mogło przyjść i ją obejrzeć" - mówił prof. Stola. Kilka tygodni przed otwarciem muzeum uruchomi rezerwację online, dzięki której każdy będzie mógł zapisać się na zwiedzanie wystawy.
Wśród gości inauguracji będą prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury Małgorzata Omilanowska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W uroczystym otwarciu wezmą udział także przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce, m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, a także darczyńcy i fundatorzy muzeum.
O uroczystej inauguracji Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie dowiedzą się także mieszkańcy Izraela. Na jednej z głównych alej stolicy tego kraju - Tel Awiwu będzie można obejrzeć wystawę plenerową przedstawiającą muzeum. Planowany jest także uroczysty koncert, na którym Izraelczycy wysłuchają powstającego z tej okazji utworu wybitnej izraelskiej kompozytorki Elli Milch-Sheriff, córki polskiego Żyda, autora poruszającego "Testamentu" Barucha Milcha.
"Muzeum Historii Żydów Polskich będzie muzeum otwartym dla wszystkich gości. Bardzo nam zależy na tym, by przyjeżdżająca do Polski izraelska młodzież odwiedzała nie tylko miejsca pamięci Zagłady, ale także nasze muzeum. Pomoże im to poznać całą historię swojego narodu, teraz być może ukrytą w cieniu Zagłady, i lepiej ją rozumieć. Dla Polaków to też jest bardzo ważne, aby Polska i historia polskich Żydów nie była kojarzona wyłącznie z komorami gazowymi w Auschwitz" - zaznaczył dyrektor muzeum.
Norbert Nowotnik (PAP)
nno/ abe/ mlu/ jra/