Wystawy poświęcone najwybitniejszym polskim reżyserom – Andrzejowi Wajdzie, Romanowi Polańskiemu czy Krzysztofowi Kieślowskiemu – przygotuje w 2016 r. Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ta jedyna tego rodzaju placówka w Polsce obchodzi w przyszłym roku jubileusz 30-lecia działalności.
W marcu w sposób szczególny łódzkie Muzeum Kinematografii uczci 90. rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy, wybitnego reżysera filmowego, teatralnego i telewizyjnego. Na ekspozycji „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” pokazane zostaną plakaty do jego filmów wydane na całym świecie.
„Będzie to prezentacja kolekcji własnej liczącej ponad 300 obiektów, stanowiącej niezwykły i jedyny taki zbiór zebrany w jednym miejscu. Wśród plakatów są egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach i pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Czech czy Włoch” - powiedział PAP rzecznik MK Jakub Wiewiórski.
Ekspozycja miała swoją premierę na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2014 r., ale dotąd w Łodzi nie była pokazywana. Wśród plakatów są prace m.in. wybitnych polskich grafików: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy, Andrzeja Pągowskiego czy Rafała Olbińskiego.
Wystawie towarzyszyć będzie polsko-angielski katalog. Łódzkie muzeum w swojej historii kilkakrotnie przygotowywało wystawy poświęcone Andrzejowi Wajdzie, m.in. ekspozycję w 30-lecie filmu "Popiół i diament" czy wystawy z okazji premier "Pana Tadeusza" i "Zemsty”. Wajda był też bohaterem pierwszej muzealnej wystawy "Reymont - Ziemia obiecana - Wajda", którą 10 maja 1986 r. muzeum rozpoczęło samodzielną działalność w obecnej siedzibie - dawnym pałacu Karola Scheiblera.
W czerwcu w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w zabytkowej elektrociepłowni EC 1 MK pokaże wielką wystawę monograficzną „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”. Będzie to rozbudowana o specjalne multimedia ekspozycja, która miała swoją premierę na 40. Festiwalu w Gdyni we wrześniu 2015 r.
Łódzka placówka jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji plakatów do filmów Polańskiego, liczącej ponad 500 egzemplarzy z 30 krajów. Autorzy to znani artyści graficy z Polski i zagranicy, niektóre z plakatów sygnowane są przez najlepsze agencje artystyczne.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clementa Hurela, Bernarda Bernhardta, plakaty fotograficzne ze zdjęciami Guy'a Ferrandisa oraz prace wybitnych polskich grafików: Jana Lenicy, Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego i Andrzeja Pągowskiego.
Na szczególną uwagę zasługują unikatowe plakaty wielkoformatowe z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji.
W przyszłym roku przypada także 75. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego - jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich twórców filmowych. Przygotowane przez łódzką placówkę wystawy m.in. fotografii z prywatnego archiwum reżysera czy plakaty do jego filmów, mają być pokazywane w Polsce m.in. na Festiwalu w Gdyni oraz za granicą – zapowiedział Wiewiórski.
To nie jedyne atrakcje przygotowywane przez Muzeum Kinematografii w ramach obchodów 30-lecia istnienia. „W roku jubileuszowym wydamy przewodnik po Muzeum. 30-lecie będziemy obchodzić przez cały rok, np. co miesiąc będziemy pokazywać jeden szczególny eksponat z naszej kolekcji w wyjątkowej oprawie” - wyjaśnił rzecznik MK. Przyznał, że planów jest więcej, ale ich realizacja zależy od pozyskania środków m.in. z ministerstwa kultury i PISF.
2015 r. placówka kończy nową stałą ekspozycją dla najmłodszych „Pałac pełen bajek”, której bohaterami są najbardziej znane postaci z dobranocek. Każda z nich ma swój własny pokój. Można więc wejść do budy Reksia, zajrzeć do igloo Pingwina Pik Poka, a na statku Bolka i Lolka każde dziecko może pokręcić kołem sterowym. Dzięki green boxowi każdy zwiedzający może wejść do animacji „Zaczarowany ołówek”, a kilka kroków dalej usiąść w samochodzie Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka poszukującego Baltazara Gąbki pod czujnym okiem szpiega z Krainy Deszczowców. W pokoju Uszatka czeka historyczny Miś, natomiast w pełnej kwiatów Dolinie Muminków można robić dzieciom zdjęcie z Muminkami większymi od nich.
Ekspozycja jest opisana po polsku i angielsku, jest multimedialna i umożliwia poznanie techniki i historii filmu animowanego. Na początku 2016 roku wzbogaci ją także oryginalna scenografia z oscarowego „Piotrusia i Wilka”.
Muzeum Kinematografii zaistniało w 1976 roku jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej w Muzeum Historii Miasta Łodzi. W 1986 roku otrzymało na swoją siedzibę dawny pałac Karola Scheiblera przy pl. Zwycięstwa, niedaleko łódzkiej Szkoły Filmowej. Od tego czasu rozpoczęło samodzielną działalność.
Placówka gromadzi i eksponuje m.in. archiwalną aparaturę filmową, dokumenty życia filmowego, a także programy filmowe, plakaty, elementy scenografii, fotosy i pamiątki związane z ludźmi kina. Prowadzi także szeroką działalność edukacyjną i wystawienniczą. Jego ekspozycje m.in. poświęcone najwybitniejszym polskim reżyserom, wędrują po całym świecie. Od lat 90. jest też organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", a od kilku lat w muzeum działa kino Kinematograf. Muzealna rezydencja zagrała w kilkudziesięciu polskich filmach m.in. w "Ziemi obiecanej" Wajdy. (PAP)
szu/ jbr/