Półwiecze twórczości zamknięte w blisko 200 zdjęciach - w Galerii Bielskiej BWA otwarta została w piątek retrospektywna wystawa polskiego artysty fotografika Andrzeja Batury.
Ekspozycja składa się z cykli zdjęciowych, projektów i fotoreportaży, charakterystycznych dla kolejnych etapów twórczości Batury. Zobaczyć można m.in. fotoreportaże artysty, np. „Mecz Polska – Anglia”; są też zdjęcia z cykli „Pijana Polska”, „Akcja bimber” czy „Izba wytrzeźwień” oraz wstrzymany przez komunistyczną cenzurę fotoreportaż „Zostać żołnierzem”.
„To nie tylko historia 50 lat widziana przeze mnie, ale także moja własna historia. To pierwsza wystawa, o której wiem, że nie przyjdzie cenzor i nakaże usunięcie któregoś zdjęcia (…)” – powiedział artysta.
„To nie tylko historia 50 lat widziana przeze mnie, ale także moja własna historia. To pierwsza wystawa, o której wiem, że nie przyjdzie cenzor i nakaże usunięcie któregoś zdjęcia (…)” – powiedział artysta.
Zdaniem Batury „fotografię wymyślono, by dokumentowała rzeczywistość społeczną”. „Z czasem fotografia socjologiczna została nobilitowana do rangi sztuki, a fotoreportaż stał się dziełem (...), podobnie jak literaturą są reportaże Krallówny czy Kapuścińskiego. Bliskie są mi obie dziedziny. I właściwie nigdy nie byłem pewien, czy bliższe jest mi bycie dziennikarzem, czy artystą” – podkreślił.
Wystawa potrwa do 6 kwietnia.
Andrzej Baturo urodził się w 1940 r. w Wilnie. Jest fotografem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawcą, kuratorem bielskiej Galerii Fotografii „B&B", organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych, w tym współtwórcą realizowanego od 2005 r. w Bielsku-Białej Foto Art Festival.
Jako fotoreporter publikował m.in. w „Polityce", a za granicą w „Der Spiegel" i „National Geographic". Dwukrotnie w latach 70. był honorowany tytułem Fotoreportera Roku. W 2009 r. otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis". Jego prace zostały zamieszczone w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu", „Antologia Fotografii Polskiej", „Z kart fotografii polskiej". Znajdują się też w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. (PAP)
szf/ dym/ gma/