W toruńskim Muzeum Podróżników w piątek otwarta zostanie wystawa pt. „Śladami Tony’ego Halika. Opowieść o współczesnych Indianach Ameryki Środkowej i Południowej”. To zbiór zdjęć ukazujących współczesne oblicze Indian, odmienne od tego, które widział Halik 50 lat temu.
Jak poinformowała w czwartek PAP Magdalena Nierzwicka z toruńskiego Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika, wystawa będzie zwieńczeniem projektu pt. „Cinemaya Panamericana”, w ramach którego troje podróżników: Szymon Stawski, Piotr Bobiński i Bogumiła Bibel, postanowiło „odwzorować wyprawę Tony’ego Halika” w jej pięćdziesiątą rocznicę.
"Chodzi o wielką podróż, którą Tony Halik odbył w latach 1957-1961 ze swoją pierwszą żoną Pierrette Andrée Courtin. Podczas przedsięwzięcia małżeństwo pokonało 180 tys. km. przez Amerykę Północną i Południową. Swoje doświadczenia Halik opisał w książce +180 000 kilometrów przygody+, która stanowiła swego rodzaju przewodnik dla trójki podróżników” – powiedziała Nierzwicka.
Jak dodała, to właśnie na podstawie tej książki autorzy wyprawy ustalili trasę obejmującą 17 krajów. Swoją przygodę rozpoczęli w Meksyku, a zakończyli na krańcach południowej Patagonii (krainie geograficznej w południowej części Ameryki Południowej, położonej na terenie Argentyny i Chile).
„Przemierzyli 60 tys. kilometrów, czyli trzy razy mniej niż Halik, ponieważ ich wyprawa dotyczyła Ameryki Środkowej i Południowej, zaś Halik rozpoczął podróż z Buenos Aires i najpierw wyruszył do Ameryki Północnej, na Alaskę” – zaznaczyła Nierzwicka. Wskazała, że podróżnicy koncentrowali się na obserwacji zmian, jakie zaszły w społecznościach indiańskich Ameryki Łacińskiej. „Oczywiście punktem odniesienia były dla nich opisy Halika” – dodała.
Efektem wyprawy jest zbiór zdjęć, które ukazują współczesne oblicze Indian, „odmienne od widzianego przez polskiego podróżnika pięćdziesiąt lat temu”.
Wystawę prezentującą ponad 60 fotografii i eksponatów z podróży będzie można oglądać w toruńskim muzeum od piątku. Na sobotę zaplanowano natomiast przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Pachamama” w reżyserii Szymona Stawskiego. Obraz stanowi podsumowanie wyprawy.
Wystawa potrwa do 15 marca.
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika udostępniono zwiedzającym w 2003 roku. Do jego powstania przyczyniło się przekazanie ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską - drugą żonę Tony'ego Halika.(PAP)
pie/ mhr/