Różnorodne obiekty artystyczne – rzeźby, obrazy, instalacje, wideo – nawiązujące do motywu dzieciństwa można od soboty oglądać na wystawie „Kiedy znowu będę mały?” w krakowskiej Cricotece. Prace wykonali artyści m.in. z Antwerpii, Nowego Jorku, Oslo, Paryża.
Tytuł ekspozycji pochodzi od książki Janusza Korczaka, w której autor przypomina o tym, że będąc dziećmi chcemy stać się dorośli. „Istotnym tematem naszej wystawy jest dzieciństwo. Ten motyw był ważny w twórczości Tadeusza Kantora” – powiedziała PAP w piątek kuratorka wystawy Joanna Zielińska.
Ekspozycja odróżnia się wizualnie od poprzednich wystaw w Cricotece. Większość obiektów ma żywe, jaskrawe kolory, nawet fragmenty ścian są pomalowane na inne barwy niż ciemne – które kojarzą się z większością ekspozycji w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.
Wystawę otwiera obiekt Kantora „Maszyna miłości i śmierci”, wypożyczony dzięki uprzejmości Museo Internazionale delle Marionette Antonio Pasqualino w Palermo. Instalację tę Cricoteka już raz prezentowała.
„Obiekt ten odwołuje się do dramatu +Śmierci Tintagilesa+ Maurice'a Maeterlincka. Kantor w 1938 r., jeszcze jako student Akademii Sztuk Pięknych, stworzył przedstawienie marionetkowe, gdzie po raz pierwszy użył tego tekstu. Praca ta ważna jest dla wystawy, bo jej tematyką jest też kształtowanie się osobowości artystycznej i dojrzewania języka artystycznego” – powiedziała kuratorka.
Inne prace, które można zobaczyć na wystawie, to m.in. kostiumy zaprojektowane przez duet Bracia do „Piosenek miłości i śmierci” Capelli Cracoviensis w reż. Cezarego Tomaszewskiego (spektakl prezentowany w Cricotece w 2015 r.), obiekty Christiana Boltanskiego i Pawła Althamera czy książki z kolekcji The Book Lovers – nawiązują do zrealizowanych przez Cricotekę w ostatnich latach projektów.
„Kiedy znów będę mały?” odwołuje się także do wydarzeń planowanych: poprzez mural Kariny Bisch z Francji – do jesiennej wystawy poświęconej twórczości Oskara Schlemmera, a przez pracę Jana Fabre’a z Belgii – do projektu „Fabre meets Kantor”, który przygotowuje teatr o nazwie Troubleyn, prowadzony przez Fabre’a.
Wystawa czynna będzie do 18 września.(PAP)
bko/ mhr/