Polsko-białoruska wystawa poświęcona Adamowi Mickiewiczowi otwarta została w środę w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku. W bieżącym roku mija 160. rocznica śmierci poety, który urodził się w Zaosiu na terenie dzisiejszej Białorusi.
Na ekspozycję zatytułowaną „Pielgrzym wolności” składają się wystawa biograficzna przygotowana przez Muzeum Literatury im. Mickiewicza w Warszawie z okazji 200. rocznicy jego urodzin w 1998 r., wystawa poświęcona „Dziadom” opracowana przez Muzeum Literatury Białoruskiej w Mińsku, a także prezentacja pierwszych wydań dzieł poety ze zbiorów Biblioteki Narodowej Republiki Białoruś.
„Jego pielgrzymka do wolności trwa nadal i zmusza nas do bycia razem z nim, do tego, byśmy studiując jego dzieła, dochodzili do samych siebie, odpowiadali na pytanie: kim jesteśmy, skąd jesteśmy i po co, oraz co możemy zrobić, żeby czcić pamięć przodków” – powiedział PAP na wernisażu szef Towarzystwa Polska-Białoruś Anatol Butkiewicz.
Dyrektorka Muzeum Literatury Białoruskiej Lidzija Makarewicz zwróciła uwagę, że otwarcie wystawy nastąpiło tuż przed Nocą Zaduszną, kiedy obrzęd Dziadów był praktykowany. „Dziady to święto oddawania czci przodkom, święto tradycyjne na Białorusi, które do tej pory jest obchodzone przez ludzi, którzy szanują swoje tradycje” – podkreśliła.
Na wystawie można zobaczyć m.in. bardzo cenne pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” z 1834 r. Jak przypomniał kustosz Muzeum Literatury im. Mickiewicza Piotr Prasuła, po ukazaniu się poematu został on początkowo okrzyknięty najgorszym w jego twórczości. „Początek epopei narodowej był bardzo trudny. Dopiero na terenach polskich, w Poznańskiem, w Galicji, w Krakowie zaczęto czytać +Pana Tadeusza+ jako największe dzieło emigracyjne” – powiedział PAP.
Wystawa powstała z inicjatywy ambasady polskiej w Mińsku. Będzie czynna do 9 listopada.
Mickiewicz przyszedł na świat 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu, gdzie jego stryj Bazyli Mickiewicz miał folwark. Poeta do końca życia pozostał związany z pobliskim Nowogródkiem, gdzie jego rodzice mieli dworek i gdzie został w miejscowym kościele ochrzczony.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ kot/ mc/