Kilkaset fotografii prezentujących historię warszawskiej mody od baroku do lat 80. XX w. będzie można od piątku oglądać na wystawie plenerowej "Epoki Warszawy 1668-1983" na stołecznym pl. Zamkowym. Wernisaż ekspozycji odbył się we wtorek na Zamku Królewskim.
"Wystawa przedstawia 15 epok w historii mody od baroku do lat 80. XX wieku. Stawiamy na Warszawę, ponieważ tu mieszkamy. Wybraliśmy zaś barok, bo wówczas dwór przeniósł się z Krakowa do Warszawy, a skończyliśmy na latach 80., ponieważ wtedy się urodziliśmy i stwierdziliśmy, że do późniejszych epok nie mamy już dystansu. Chcieliśmy pokazać przemiany w historii mody, które prezentujemy w różnorodnych sytuacjach. Zależało nam, by ukazać różne klasy społeczne od arystokracji przez mieszczaństwo po niziny społeczne, a także bohaterów w zróżnicowanym wieku" - opowiadała PAP Urszula Łęczycka, współautorka projektu, plastyk technik scenograficznych i specjalistka od historii mody.
Jak zaznaczyła, wystawa to oczywiście subiektywny wybór autorów. "Nie mówimy, że mieszkańcy Warszawy tylko tak wyglądali w tamtych okresach. Wybraliśmy jakąś cząstkę tego miasta, jakąś jedną sytuację, która mogła się wtedy wydarzyć. Dzień z życia kilku osób, by móc pokazać w sposób przekrojowy polską modę w tamtych okresach. Historia mody jest obecnie tematem bardzo popularnym na świecie, to ważny element historii sztuki. Dlatego chcieliśmy się tym zająć i pokazać, że Polska tak naprawdę absolutnie goniła światowe trendy" - powiedziała Łęczycka.
"Wystawa przedstawia 15 epok w historii mody od baroku do lat 80. XX w. Stawiamy na Warszawę, ponieważ tu mieszkamy. Wybraliśmy zaś barok, bo wówczas dwór przeniósł się z Krakowa do Warszawy, a skończyliśmy na latach 80., ponieważ wtedy się urodziliśmy i stwierdziliśmy, że do późniejszych epok nie mamy już dystansu" - mówi PAP Urszula Łęczycka, współautorka projektu.
Zdjęcia powstawały w różnych miejscach stolicy i - jak podkreśliła - wybór był typową pracą scenograficzną. "Mieliśmy datę i musieliśmy znaleźć miejsce, które do niej pasuje. Czasami się to udawało, a czasami musieliśmy specjalnie aranżować współczesne mieszkanie. Najczęściej zaczynaliśmy od daty, potem zastanawialiśmy się, gdzie nasi bohaterowie z tego okresu mogli przebywać, a później poszukiwaliśmy miejsca. Wiele fotografii powstało na Zamku Królewskim, a także w mieszkaniach warszawskich z różnych epok. Udało nam się również nawiązać współpracę z Łazienkami Królewskimi, gdzie mieliśmy park z czasów Stanisława Augusta. Zależało nam także, by pokazać plenery warszawskie, bo w pewnym momencie zorientowaliśmy się, że brakuje nam tej Warszawy na zdjęciach. Wiele z nich powstało więc np. na Starym Mieście" - relacjonowała współautorka wystawy.
W sesjach zdjęciowych wzięło udział kilkoro profesjonalnych modeli, jednak większość to amatorzy wybrani z reguły, jak mówią autorzy, pod kątem typu urody popularnego w danej epoce. "Często też mieliśmy już gotowe kostiumy i trzeba było dopasować do nich modela pod kątem sylwetki. Stroje są różnego pochodzenia. Część należała do naszych dziadków czy rodziców, więc obejmowały większość XX w. Trochę strojów szyłyśmy, mamy też zaprzyjaźnioną wypożyczalnię kostiumów, które mamy możliwość także przerabiać na nasze potrzeby. Większość dodatków również wykonaliśmy sami lub są naszą własnością" - mówiła Łęczycka.
Realizacja projektu trwała 2,5 roku. Autorem zdjęć jest fotograf Jacek Szycht. "Oczywiście pomagały mu też inne osoby, ale zależało nam, żeby on czuwał nad całością, bo ma bardzo konkretny styl, dzięki któremu mogliśmy zachować spójność zdjęć. Kilkaset fotografii będzie eksponowanych na wystawie na 40 podświetlanych wielkoformatowych planszach. Zdjęcia uzupełniane będą także komentarzami tekstowymi" - dodała współautorka wystawy.
Ekspozycja "Epoki Warszawy 1668-1983" będzie czynna do 14 czerwca. (PAP)
akn/ pz/