22.08.2010. Częstochowa (PAP) - Do Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze powróciło z konserwacji 20 historycznych instrumentów muzycznych, należących do Kapeli Jasnogórskiej. Odnowili je konserwatorzy z Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wśród poddanych konserwacji instrumentów znalazły się XVIII- i XIX-wieczne oraz pochodzące z początku XX w. flety piccolo, flety poprzeczne, oboje i klarnety.
"Na tych instrumentach grali dawniej wybitni muzycy, którzy należeli do zespołu muzycznego na Jasnej Górze. Te instrumenty były używane w ramach liturgii, powitań znakomitych gości, którzy przybywali do sanktuarium. Po odnowie został im przywrócony blask sprzed wielu lat" - powiedział o. Kilnar, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Instrumenty zostały poddane pełnej konserwacji - zdezynfekowane, oczyszczone chemicznie i zabezpieczone. Usunięto z nich zanieczyszczenia i zabrudzenia. Wykonawcami prac konserwatorskich byli: kierownik Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych Piotr Cieślak oraz Mirosław Baran.
"Praca polegała głównie na oczyszczeniu i odkażeniu instrumentów. Następnie przystępowaliśmy do prac, które polegały na klejeniu pęknięć poszczególnych części. Każdy instrument posiada pełną dokumentację konserwacji. Stan tych instrumentów generalnie nie był zły, bo tutaj warunki są w miarę dobre, stabilne, nikt ich nie użytkuje, nie zmieniają miejsca - to jest najważniejsze" - powiedział Cieślak.
Powrotowi instrumentów do Muzeum 600-lecia bacznie przyglądał się o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. Podkreślał, że odnowione przedmioty mają ogromną wartość dla sanktuarium. O. Golonka dziękował konserwatorom i ojcu Kilnarowi.
Część instrumentów po konserwacji nadaje się wyłącznie do celów ekspozycyjnych z zaleceniem, by były przechowywane w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza, w wilgotności 50-60 proc. Na niektórych instrumentach zgromadzonych na ekspozycji w Muzeum 600-lecia można nadal grać.
"W tym roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej +Gaude Mater+ zostały użyte dwa kotły barokowe. Myślę, że niektóre skrzypce też są w znakomitej formie i kiedyś, dla potrzeb ekstra koncertu, będziemy mogli te instrumenty zademonstrować" - powiedział o. Kilnar.
Jak podało biuro prasowe sanktuarium, do konserwacji przekazana została kolejna grupa instrumentów z Jasnej Góry, m.in. skrzypce, oboje i klarnety. (PAP)
kon/ hes/ mhr/