2011-04-28 14:56 Cieszyn (PAP) - 13.edycja Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" rozpoczęła się w czwartek w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Do wtorku kinomani obejrzą około 100 filmów polskich, czeskich, słowackich i węgierskich.
W czwartkowym programie znalazły się też najnowsze produkcje polskiej i czeskiej kinematografii, między innymi nagradzany na tegorocznym festiwalu w Gdyni „Chrzest” Marcina Wrony oraz francuski film „Dysydenci, twórcy wolności”, będący pierwszorzędną lekcją historii Europy Środkowej drugiej połowy XX wieku.
W pierwszym dniu imprezy rozpoczęły się prezentacje filmów w trzech, spośród sześciu przygotowanych na ten rok, cyklach – retrospektywy braci Miloslava i Igora Luthrów, Środkowoeuropejskich westernów oraz cykl poświęcony tramwajom. Pozostałe cykle to: dwie retrospektywy – Adama Sikory i Otakara Vavry, a także prezentacja filmów, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda.
Oficjalne, uroczyste otwarcie Przeglądu odbędzie się w czwartek wieczorem w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza. Podczas gali zaprezentowany zostanie czesko-słowacki film „Przeżyć swoje życie (teoria i praktyka)”. Gośćmi będą: jego producentka Jana Bebrova, a także aktorka Daniela Bakerova.
Przeglądowi towarzyszą wystawy. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja „Electrico, portugalski tramwaj”, która nawiązuje do cyklu filmów o środkach komunikacji. Gabriela Pienias zaprezentuje na niek obraz przedstawiający naturalnej wielkości lizboński tramwaj „electrico”.
Wieczorami na Przeglądzie odbywać się będą koncerty. W czwartek wystąpi zespół „Chalaban”. Przed i po koncercie muzykę w klimatach balkan, tropical i folkstep zagra DJ Funklore.
Pierwsza edycja Przeglądu Filmów Czeskich "Kino na Granicy" odbyła się w 1999 roku; przebiegała pod hasłem: "Kino czeskie lat 60.". Gościem imprezy był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 roku w imprezie po raz pierwszy zaprezentowano także filmy słowackie.
Organizatorami Przeglądu są dwa stowarzyszenia: polskie - „Kultura na Granicy”, oraz czeskie - „Edukacja Talent Kultura”. (PAP)
szf/ abe/