07.09.2010 aktualizacja 08.08.2016

Pierścień gen. Hallera w muzeum licheńskiego sanktuarium

07.09.2010. Kalisz (PAP) - Już ponad 35 tysięcy osób odwiedziło otwarte na początku lipca Muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego w bazylice Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska). Zgromadzono tutaj najcenniejsze zabytki kultury i historii Polski.

zaślubiny z Bałtykiem07.09.2010. Kalisz (PAP) - Już ponad 35 tysięcy osób odwiedziło otwarte na początku lipca Muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego w bazylice Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska). Zgromadzono tutaj najcenniejsze zabytki kultury i historii Polski.

 
(Na zdjęciu ceremonia zaślubin z Bałtykiem, Puck 10. lutego 1920 r. Bliźniaczy pierścień, który gen. Hallera wrzucił do morza, znajduje się w licheńskim muzeum  Fot PAP/CAF)
 
Wszystkie eksponaty pochodzą ze zlikwidowanego muzeum księży marianów w Fawley Court (Wielka Brytania). Placówka została założona w latach 50. ub. wieku przez księdza Jarzębowskiego (1897-1964), który ocalił wiele dzieł pozyskanych jeszcze w okresie międzywojennym w Zgromadzeniu Księży Marianów na warszawskich Bielanach. Do Anglii trafiły po wojnie zabytki z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. W 2007 r. zbiory z Fawley Court zostały przewiezione do Lichenia.
 
"Ksiądz Jarzębowski żywił wielki szacunek dla wszystkich, którzy służyli Ojczyźnie i dla niej oddali swoje życie. W zbiorach znajdują się okulary Romualda Traugutta. Jest także jeden z dwóch platynowych pierścieni gen. Józefa Hallera, z których jeden został wrzucony do morza w trakcie symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, a drugi generał nosił na palcu do końca życia" - powiedział PAP Piotr Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego.
 
W muzeum eksponowane są m.in. dokumenty królów z XVI i XVII wieku, wodzów i bohaterów narodowych, rękopisy oraz pierwsze wydania książek m.in. Sienkiewicza, Norwida, Kraszewskiego, zielnik Orzeszkowej, kolekcja białej broni, cenne starodruki. Wśród tych ostatnich znajduje się pierwsze polskie tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu (1560-1561) i Statut Łaskiego - pierwszy drukowany zbiór polskich ustaw, wydany w Krakowie w 1506 r.
 
Można także oglądać twórczość sakralną oraz prace Jana Matejki, Piotra Norblina, Juliusza Kossaka. Są eksponowane biblie z XVI wieku oraz elementy ekwipunku rycerskiego z tego samego okresu.
 
Sercem licheńskiego zbioru są pamiątki z powstania styczniowego: rozkazy, instrukcje i odezwy Rządu Narodowego. W skład kolekcji, związanej z powstaniem, wchodzą też m.in. pamiątki gromadzone przez wybitnych historyków - Walerego Przyborowskiego i Edwarda Maliszewskiego.
 
Muzeum zorganizowano na dwóch piętrach bazyliki, na powierzchni około 1000 m kw. Znajduje się tam siedem tematycznych sal wystawienniczych. Muzeum jest multimedialne, dzięki czemu można przeprowadzać w nim lekcje historii. (PAP)
 
zak/ ls/ gma/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL