2011-03-11 16:40 Warszawa (PAP) - Aktor Stanisław Brejdygant oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski wygłoszą mowy podczas pogrzebu Ireny Kwiatkowskiej, która spocznie w poniedziałek na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski będzie celebrować mszę pogrzebową w intencji Ireny Kwiatkowskiej, które zostanie odprawione w poniedziałek w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Ks. Niewęgłowski wygłosi również homilię - poinformowała PAP Krystyna Gucewicz, dziennikarka, poetka i członkini ZASP-u, która zajmuje się organizacją pogrzebu.
Podczas pogrzebu Ireny Kwiatkowskiej mowę wygłosi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski – powiedział PAP członek zarządu Związku Artystów Scen Polskich Andrzej Dębski. W imieniu członków ZASP-u głos zabierze aktor Stanisław Brejdygant, a w imieniu Kapituły Członków Zasłużonych ZASP-u jej wiceprzewodnicząca Irena Jezierska. Kwiatkowska była członkinią kapituły przez wiele lat.
W ostatniej drodze aktorce będzie towarzyszyć Kompania Honorowa Wojska Polskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie Irena Kwiatkowska spocznie obok męża Bolesława Kielskiego.
Aktorka zmarła w czwartek 3 marca w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Miała 98 lat.
Kwiatkowska była związana z teatrami stolicy: Klasycznym, Współczesnym, Teatrem Satyryków, Komedią, Syreną, Ludowym i Nowym. Stworzyła ponad sto ról teatralnych. Była gwiazdą kabaretów: Szpak, Dudek i telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów stworzonego przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego.
Widzowie zapamiętali ją m.in. jako Kobietę Pracującą w "Czterdziestolatku" oraz matkę Pawła w serialu telewizyjnym "Wojna domowa" (1965) w reż. Jerzego Gruzy. Pojawiła się w kolejnych filmach i serialach tego reżysera: "Dzięciole" (1970), "Czterdziestolatku" (1974), "Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka" (1976), "40-latek, 20 lat później" (1993).
Miłośnicy seriali mogli ją oglądać także w "Zmiennikach" (1986) w reż. Stanisława Barei. Wystąpiła w komediach muzycznych w reż. Janusza Rzeszewskiego "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978) i "Lata dwudzieste... lata trzydzieste..." (1983). (PAP)
mce/ agz/ ls/