02.01.2011. Gdańsk (PAP) - Ostatni etap odbudowy kościoła św. Katarzyny w Gdańsku - remont hełmu wieży, który miał się zakończyć z końcem minionego roku - przedłuży się o miesiąc. Świątynia została zniszczona w pożarze w maju 2006 r. Jak poinformował PAP Maciej Szczepkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które sprawuje pieczę nad remontem, prac nie udało się skończyć w planowanym terminie m.in. z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.
W trakcie remontu hełmu wykonano też zabezpieczenia przeciwpożarowe. Prace przy zwieńczeniu wieży finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kosztują one ok. 1 mln zł.
Rekonstrukcja wieży zakończy odbudowę zniszczonej przez pożar świątyni. Na te prace wydano już w sumie ok. 10,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetów państwa i miasta oraz od prywatnych darczyńców.
W ramach prac odbudowano wszystkie cztery dachy świątyni, wyposażając przy tym poddasza tak, by w przyszłości mogły służyć celom użytkowym. Wyremontowano też kościelną wieżę, wzmocniono sklepienia kościoła i zbito tynki z zawilgoconych ścian.
Równolegle z pracami nad samą świątynią, prowadzone były prace konserwatorskie nad obrazami i innymi zabytkami stanowiącymi wyposażenie kościoła. "Prace te będą kontynuowane" - poinformował Szczepkowski.
Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja 2006 r. W ciągu kilkunastu minut zawaliła się konstrukcja czterech dachów: trzech mniejszych nad prezbiterium świątyni i dużego - nad korpusem głównym. W ogniu ucierpiała też wieża kościoła wraz z wieńczącym ją hełmem i znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.
O nieumyślne spowodowanie pożaru oskarżony został dekarz prowadzący prace na dachu. Prawomocnym wyrokiem sąd skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata.
Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym gdańskiego Starego Miasta. Konkretne daty nie są znane, ale przyjmuje się, że jego historia sięga lat 30. XIII wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu, po którym go odbudowano. Wewnątrz znajduje się m.in. pochodząca z 1659 r. płyta nagrobna słynnego astronoma Jana Heweliusza. W liczącej (wraz z hełmem) 76 metrów wysokości wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych z sobą dzwonów, wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma też siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.
Anna Kisicka(PAP)
aks/ hes/