22.11.2010. Kraków (PAP) - Aria Królowej Nocy z opery W.A. Mozarta "Czarodziejski Flet" zabrzmiała nad grobem reżysera teatralnego i pedagoga prof. Bogdana Hussakowskiego, którego prochy pochowano w poniedziałek na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.
"Żegnamy dziś wybitnego artystę, znakomitego organizatora życia kulturalnego, cenionego pedagoga. Bogdan Hussakowski był bez wątpienia autorytetem środowiska teatralnego" - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, w liście odczytanym podczas ceremonii przez przedstawicielkę ministerstwa, Bożenę Sawicką.
"Za jego dyrekcji Teatry: Jana Kochanowskiego w Opolu, Stefana Jaracza w Łodzi, Juliusza Słowackiego w Krakowie przeżywały czas artystycznego rozkwitu. Bogdan Hussakowski miał umiejętność odkrywania talentów i znakomitego dobierania współpracowników, czym zdobył sobie szacunek wśród twórców o kilka pokoleń młodszych. Uważany był za mistrza teatru intelektualnego" - podkreślił Zdrojewski, dodając, że w osobie Hussakowskiego "polski teatr utracił istotny punkt odniesienia".
Hussakowski zmarł 5 listopada w wieku 69 lat. Wkrótce miał obchodzić jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Był wybitnym reżyserem, dyrektorem teatrów, pedagogiem. Zrealizował kilkadziesiąt przedstawień w kraju i zagranicą oraz wiele spektakli Teatru Telewizji. 29 listopada w krakowskiej PWST odbędzie się wieczór wspomnień poświęcony jego osobie.
Bogdan Hussakowski urodził się 3 września 1941 r. w Zakopanem. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1963) i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie (1967). Karierę reżyserską rozpoczął w krakowskim Starym Teatrze, za dyrekcji Zygmunta Huebnera, spektaklem "Jasny, pogodny dzień" L. Pawlika (1966). W następnych latach wyreżyserował na tej scenie szereg spektakli, jednocześnie realizował przedstawienia m.in. w Białymstoku, Poznaniu, Kaliszu, Tarnowie i Opolu.
W latach 1974-1979 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, gdzie zrealizował m.in. "Doktora Faustusa" Ch. Marlowe'a, "Śnieg" S. Przybyszewskiego, "Sonatę widm" A. Strindberga.
W latach 1979-1992 kierował Teatrem im. Jaracza w Łodzi. Wyreżyserował tam m.in. "Jak wam się podoba" W. Szekspira, "Wielkanoc" A. Strindberga, "Operę za trzy grosze" B. Brechta, "Ferdydurke" i "Ślub" W. Gombrowicza, "Wesele" S. Wyspiańskiego.
W 1992 r. Hussakowski został dyrektorem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Funkcję tę pełnił do 1999 r. Jego realizacje z tamtego okresu, to m.in. "Iluzja komiczna" P. Corneille'a, "Trzy wysokie kobiety" E. Albeego, "Spętani" E. O'Neilla.
Po 1999 r. Hussakowski kontynuował pracę pedagogiczną na Wydziale Reżyserii krakowskiej PWST. Po przezwyciężeniu poważnej choroby nadal był aktywny. Przygotowywał ze studentami spektakle dyplomowe, realizował przedstawienia. Związał się z Teatrem Nowym w Krakowie, w którym wkrótce miał obchodzić jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.(PAP)
czo/ abe/