2011-04-19 (PAP) - Minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył we wtorek złotym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" austriackiego pianistę Rudolfa Buchbindera. Medal otrzymała także dyrektor generalna festiwalu beethovenowskiego Elżbieta Penderecka.
Uroczystość odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie, przed rozpoczęciem koncertu Buchbindera w ramach trwającego w Warszawie Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena.
"Niedawno zakończyliśmy Rok Chopinowski, był on dla nas bardzo ważny, ale wiemy, że trzeba szanować całość muzyki. (...) Ważne, aby ten szacunek był wyrażany na wysokim poziomie - Pan to czynił wiele razy. Wiem, że Beethovena zagrał Pan po raz pierwszy 50 lat temu, w wieku 11 lat. Teraz ta 11-tka się powtarza, bo jest to pana 11. festiwal beethovenowski" - mówił Zdrojewski, zwracając się do Buchbindera.
Dziękując za odznaczenie artysta wspominał swój pierwszy występ w stolicy. "Mój debiut w Warszawie miał miejsce 40 lat temu, w 1971 roku. To była pierwsza sytuacja kiedy wyeksportowano zachodniego artystę na wschód (...). Od 40 lat zatem czuję wielki związek z Polską, Polakami i polskimi muzykami" - mówił Buchbinder.
"Po kilku latach milczenia powróciłem tu dzięki Elżbiecie Pendereckiej" - powiedział, nawiązując do udziału w festiwalu beethovenowskim.
Minister odznaczył Glorią Artis również Elżbietę Penderecką za "wiele lat pracy na rzecz nie tylko festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, ale także za opiekę nad największymi wydarzeniami muzycznymi".
Po dekoracji artysta wykonał sonaty fortepianowe Beethovena. W programie znalazły się Sonata E-dur op. 109, Sonata As-dur op. 110 i Sonata c-moll op. 111 z cyklu "Wszystkie sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena" wykonywanego w ramach 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Rudolf Buchbinder cykl wszystkich 32 sonat fortepianowych Beethovena wykonywał już w ponad 30 miastach, w tym w Monachium, Wiedniu, Hamburgu, Zurychu i Buenos Aires. Oceniając nagranie cyklu "Frankfurter Allgemeine Zeitung" obwołała go "jednym z najznamienitszych i najbardziej kompetentnych wykonawców muzyki Beethovena w naszych czasach".
Artysta w wieku pięciu lat został najmłodszym słuchaczem wiedeńskiej Musik Hochschule. Karierę rozpoczął jako muzyk kameralny. Występował też jako solista z wszystkimi znaczącymi orkiestrami i dyrygentami świata. Jest regularnym gościem Salzburger Festspiele i wielu innych ważnych festiwali muzyki poważnej.
Muzyk wykonuje nie tylko repertuar klasyczno-romantyczny, lecz XX-wieczny lub rzadko wykonywany np. zbiór "Wariacji Diabellego" skomponowane przez 50 muzyków austriackich.
Buchbinder ma na koncie ponad 100 nagrań, w tym kompletne cykle sonat i koncertów Beethovena, cały cykl koncertów fortepianowych Mozarta, wszystkie utwory fortepianowe Haydna i oba koncerty Brahmsa.
Nagrany przez artystę z Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną w tamtejszym Konzerthaus cykl wszystkich koncertów fortepianowych Mozarta został uznany przez sławnego krytyka Joachima Kaisera za płytę roku 1998. Najnowsze, dokonane na żywo nagrania Buchbindera to oba koncerty fortepianowe Brahmsa i wszystkie pięć koncertów fortepianowych Beethovena z Vienna Symphony Orchestra, zarejestrowane podczas Wiener Festwochen 2003 (artysta występuje jako solista i dyrygent).(PAP)
agz/ mce/ ls/