Zespoły ludowe z Bułgarii, Indonezji, Turcji, Łotwy, Serbii, Ukrainy, Polski i Nepalu wezmą udział w 21. Międzynarodowym Festiwalu Tańca Gorzów Folk Przystań - imprezie dającej możliwość poznania folkloru krajów Europy i odległych zakątków świata.
Wśród uczestników festiwalu, który trwać będzie od 1 do 5 lipca, zaprezentuje się zespół Sma Negeri i Tambun Selatan Bekasi z Indonezji, działający przy jednej z tamtejszych międzynarodowych publicznych szkół średnich. Młodzi artyści w wystąpią 30-osobowym składzie. Znajdą się w nim tancerze i muzycy grający na tradycyjnych indonezyjskich instrumentach perkusyjnych. Grupa prezentuje m.in. rytualną muzykę oraz tańce z zachodniej części wyspy Jawy oraz folklor Melayu na Sumatrze, Bali, tańce z Borneo oraz z indonezyjskiej części Papuy. Artyści występują w tradycyjnych kostiumach.
Równie egzotyczny dla publiczności będzie zespół Everest Nepal Cultural Group, działający pod patronatem Ministerstwa Kultury w Nepalu. Grupa propaguje i przybliża kulturę swego kraju poprzez udział w licznych festiwalach międzynarodowych. W Gorzowie młodzi Nepalczycy zaprezentują muzykę i tańce przy akompaniamencie zespołu profesjonalnych instrumentalistów i wokalistów. Oryginalna muzyka i wielobarwne tradycyjne stroje przywołają klimat "tajemniczej krainy z Himalajów".
Jak powiedział PAP dyr. festiwalu Krzysztof Szupiluk, w tym roku Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na Festiwal w edycji wyłącznie folklorystycznej. „Nasza impreza zmienia bowiem trochę formułę; nie będzie jak dotąd łączyć tańców ludowych i współczesnych w jednej edycji festiwalu, lecz na zmianę jednego roku będzie to folklor, a następnego - taniec współczesny” - wyjaśnił.
Festiwal ma formę konkursu, w którym jury nagrodzi trzy najlepiej prezentujące się zespoły. Oprócz koncertów konkursowych i prezentacji na bulwarze zaplanowany jest korowód oraz występy poza Gorzowem Wlkp. - w Witnicy, Strzelcach Kraj., Kostrzynie nad Odrą, wsi Długie, Myśliborzu i w Barlinku.
„Ten międzynarodowy festiwal to wspaniała okazja do wspólnego wypoczynku z całą rodziną. To również okazja dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych do osobistego spotkania z zachwycającą kulturą ludową z różnych zakątków świata” - powiedział Szupiluk.
Uczestnicy festiwalu zjadą do Gorzowa w poniedziałek, a pierwsze wydarzenia artystyczne będą miały miejsce dzień później - 1 lipca. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert galowy, który zaplanowano w sobotę - 5 lipca w amfiteatrze, podczas którego nastąpi ogłoszenie werdyktu jury i rozdanie nagród.
Celem przyświecającym organizacji tej imprezy jest stworzenie możliwości spotkania się zespołów tanecznych z różnych stron świata i zaprezentowania ich dorobku artystycznego, wymiana doświadczeń i promocja kultury narodowej i regionalnej krajów, z których pochodzą wykonawcy.
Ważnym aspektem festiwalu jest też rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz stworzenie im możliwości wspólnej zabawy, wypoczynku, nawiązania przyjaźni z rówieśnikami. Dlatego w programie pobytu młodych artystów są także: wycieczki, zajęcia rekreacyjno-sportowe, wspólna dyskoteka i spotkanie z władzami miasta.
Organizatorami festiwalu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”. Imprezę finansuje Urząd Miejski w Gorzowie Wlkp., Lubuskie Kuratorium Oświaty oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Kłodawa. (PAP)
mmd/ abe/