Przedstawiciele bractw rycerskich spotkają się w weekend u podnóży zamku w Uniejowie (Łódzkie) na IX Turnieju Rycerskim. Zmaganiom rycerstwa towarzyszyć będzie Festiwal "Królestwo Lilii", a w niedzielę II Jarmark Produktów Regionalnych i Rękodzieła. Na dwa dni okolice XIV-wiecznego zamku w Uniejowie zamienią się w średniowieczny gród, który wypełnią rycerze, damy dworu i rękodzielnicy. U podnóża zamku odbywać się będą pokazy walk rycerskich.
W programie znajdą się pełnokontaktowe walki rycerzy pieszych i turniej rycerzy konnych. Nie zabraknie pokazów czeskiej grupy Sokolników, którzy zaprezentują różne ptaki drapieżne oraz inscenizację polowania z sokołem.
"W Polsce jest duży ruch rycerski i jeżeli chodzi o walki rycerskie, to właściwe
są już konkurencje, w których obowiązują zasady jak w dyscyplinach sportowych. To bardzo fajny sposób na spędzenie wolnego czasu, a rycerze na pewno dużo energii tracą podczas walk turniejowych i w życiu codziennym są trochę spokojniejsi" - powiedziała PAP organizatorka turnieju Magdalena Raźniak z Drużyny Zamku Uniejowskiego.
Podczas Turnieju zaplanowano także inscenizację bitwy o zamek, pokazy artyleryjskie, a w sobotę wieczorem przemarsz bractw rycerskich z pochodniami z zamku, przez most do centrum miasta oraz pokazy ognia.
Rycerskim zmaganiom towarzyszyć będą koncerty muzyki dawnej, pokazy tańca, przedstawienia teatralne i średniowieczny jarmark, na którym można będzie nabyć wyroby rękodzielnicze wpisujące się w epokę średniowiecza. Publiczność będzie mogła wziąć udział w licznych konkursach, zabawach i warsztatach.
Zmaganiom rycerstwa towarzyszyć będzie dwudniowy Festiwal "Królestwo Lilii". Na deptaku przy kompleksie termalno - basenowym odbędzie się kiermasz roślin i rękodzieła, wystawy kompozycji kwiatowych, pokaz florystyczny "Po drabinie do liliowego raju" i warsztaty rękodzieła z drewna osikowego.
Na niedzielę zaplanowano także II Jarmark Produktów Regionalnych i Rękodzieła, na którym prezentowane będą tradycyjne produkty, potrawy kuchni regionalnej, a także prace rzemieślników i artystów ludowych.
Leżący nad Wartą zamek w Uniejowie wybudowany został w latach 1360–1365 z polecenia arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego, jednego z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego. Wraz z sąsiadującymi warowniami królewskimi bronić miał dostępu do centrum państwa, a w razie zagrożenia miały być w nim przechowywane kosztowności i dokumenty kancelarii gnieźnieńskiej. Na zamku odbywały się także zjazdy duchowieństwa.
Po pożarze obiekt przeszedł modernizację w latach 1525–1534 i zatracił wówczas gotycki wygląd. Zmieniło się też jego przeznaczenie - zamek stał się renesansową rezydencją. Ostatecznie rolę obronną utracił w połowie XVII w.
Uniejów znany jest ze źródeł geotermalnych, a od ponad roku posiada status pierwszego w Polsce uzdrowiska termalnego. (PAP)
szu/ abe/