13. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł odbędzie się w dniach 18-28 września w Teatrze Studio, Teatrze Powszechnym oraz Zachęcie. Tegoroczna edycja pod hasłem "Nie musimy być na ty" oscyluje wokół tematu społeczeństwa, współpracy oraz tworzenia wspólnot.
Impreza rozpocznie się spektaklem pt. "Souls" w choreografii Oliviera Duboisa, który wraz z sześcioma tancerzami z Afryki podejmie próbę odkrycia wspólnych korzeni w ruchu, tańcu oraz w ciele. "Souls" to także opowieść o ukrytym ludzkim przeznaczeniu, któremu człowiek usiłuje stawić opór.
"Zaprezentujemy twórców, którzy poprzez taniec pytają o współczesną definicję wspólnoty. Zwrócimy także uwagę na skutki, jakie niesie nomadyczny styl życia tancerzy - tłumaczyła dyrektor artystyczna Festiwalu Edyta Kozak. - Hasło +Nie musimy być na ty+ ma zachęcać do refleksji, czy faktycznie musimy być na ty, żeby szanować siebie nawzajem, współpracować i być tolerancyjnym".
Podczas kolejnych dni festiwalu zaprezentowanych zostanie wiele spektakli, m.in. "600 steps", "FOLK? A ja się (nie)zgadzam!", "UNTITLED_I will be there when you die", "Nothing's for something", "Mouvinsitu".
Na zakończenie imprezy na scenie Teatru Powszechnego odbędzie się widowisko pt. "Atlas Warszawa" w reżyserii portugalskich choreografów. Na scenie wystąpi stu mieszkańców Warszawy wybranych specjalnie do tego projektu, reprezentujących wiele różnych profesji, grup społecznych i postaw. Formuła realizowana dotychczas w wielu miastach europejskich jest w Polsce nowością.
Imprezie towarzyszyć będą warsztaty poświęcone rejestracji filmowej spektaklu tańca oraz nowoczesnej edukacji tanecznej wykorzystującej multimedia, panele dyskusyjne podejmujące zagadnienie postawy wobec folkloru, a także rozwoju tańca po 1989 roku. Ponadto zaprezentowane zostaną instalacje, m.in. "The Black Yoga Screaming Chamber" oraz "Głosy Reykjaviku".
"Potrzeba redefinicji wspólnoty jest kwestią niezwykle aktualną na świecie, a przy pracy nad tym festiwalem chodzi mi głównie o wyłapywanie pojawiających się tendencji i pokazywanie ich poprzez taniec, ruch sceniczny - powiedziała PAP Edyta Kozak. - Warto jednak podkreślić, że Festiwal Ciało/Umysł nie należy do nurtu mainstreamowego. Pokazuje to, co wejdzie do niego za kilka lat".
Festiwal Ciało/Umysł jest autorskim projektem stworzonym w 1995 roku przez Edytę Kozak, który na przestrzeni kilku ostatnich lat stał się najważniejszym międzynarodowym festiwalem tańca współczesnego odbywającym się cyklicznie w Warszawie. Ideą wydarzenia jest zaprezentowanie tańca jako sztuki łączącej ciało oraz umysł, podejmującej istotne tematy i prowokującej do myślenia.
Edyta Kozak - choreografka, tancerka, prezes Fundacji Ciało/Umysł, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest kuratorką wielu wydarzeń związanych z tańcem współczesnym, m.in. Małych Form Teatru Tańca (1995-1999) oraz Plusów tańca (2004), a także laureatką nagród, w tym nagrody indywidualnej Ministra Kultury (1996) oraz nagrody za upowszechnianie sztuki tańca (2003). (PAP)
dp/ ls/