Fiesta w Teatrze WARSawy, pokazy poświęconego transformacji ustrojowej spektaklu grupy satyrycznej "Pożar w burdelu", spotkania, filmy i wycieczki - to niektóre z wydarzeń siódmej edycji festiwalu "Wyłącz system", która odbędzie się od 23 maja do 7 czerwca w Warszawie.
"Organizujemy ten festiwal już od siedmiu lat dla uczczenia rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Nie były one jeszcze w pełni wolne, ale zapoczątkowały proces budowania demokratycznej Polski. Staramy się przypominać o tamtych wydarzeniach w taki również nieco lżejszy sposób, bo to przecież rocznica radosna i by zainteresować tym zwłaszcza ludzi młodych" - powiedziała PAP Magdalena Lasia z Domu Spotkań z Historią, który organizuje festiwal.
W tym roku jego tematem przewodnim będzie cenzura. "Powiemy, jak działała ona w PRL-u, będziemy się też zastanawiać nad granicami wolności dzisiaj. Podczas spotkań porozmawiamy o cenzurze w filmie, fotografii, muzyce, prasie, książkach czy internecie. W ramach festiwalu będzie także spektakl +Pożaru w burdelu" poświęcony transformacji oraz jak co roku uroczysta fiesta pt. +Cenzura bez pazura+. Planujemy również ciekawe spacery tematyczne piesze i rowerowe szlakiem starych kin studyjnych" - wyjaśniła Lasia.
Pierwsze ze "Spotkań ocenzurowanych" zaplanowano na sobotę i będzie poświęcone cenzurze w filmie. Jego gościem będzie reżyser Andrzej Wajda. Spotkanie ma przypomnieć m.in. rozwiązanie w 1983 r. Zespołu Filmowego X stworzonego przez Wajdę. Na zakończenie spotkania pokazany zostanie film "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego.
Kolejne wydarzenie - nt. cenzury w fotografii - odbędzie się 25 maja. Wezmą w nim udział fotografowie i fotoreporterzy, m.in. redaktor naczelna PAP Foto Anna Brzezińska-Skarżyńska. Następnego dnia o cenzurze w muzyce będą rozmawiali: Krzysztof Grabowski z zespołu "Dezerter", socjolog Mirosław Pęczak i Paweł "Kelner" Rozwadowski ("Izrael" i "Deuter"). W programie znajdą się pokazy fragmentów teledysków i filmu "Historia Polskiego Rocka. Wydział śledczy IPN Jarocin".
Na 1 czerwca zaplanowano spotkanie związane z kwestią cenzury w prasie i literaturze. Wezmą w nim udział dziennikarze Jacek Żakowski, Tomasz Wołek i Michał Ogórek. W dniu kolejnym reżyserzy Marcel Łoziński i Anna Szczepańska będą dyskutować o cenzurze w filmie. Przewidziano też pokaz filmu dokumentalnego Szczepańskiej "My filmujemy naród". Ostatnie ze spotkań - 3 czerwca - będzie poświęcone cenzurze w internecie. Jego gośćmi będą m.in. Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon i autor bloga otwartezasoby.pl Kamil Śliwowski.
W ramach festiwalu na 28 maja zaplanowano zwiedzanie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz wystawy "Plan filmowy – Miasto 44". Organizatorzy zachęcają też do wizyty w kinach studyjnych. 6 czerwca odbędzie się zwiedzanie kin - Iluzjon, Kultura i budynku dawnego kina Wars. Dzień później zaplanowano wycieczkę rowerową szlakiem peerelowskich kin studyjnych "Tu było kino". Jej uczestnicy dowiedzą się m.in., jakie było pierwsze kino powojennej Warszawy, gdzie odbyła się polska premiera "Gwiezdnych wojen" i które kino było dostępne tylko dla pracowników KC PZPR.
4 czerwca będzie miał miejsce pokaz filmu Michała Bielawskiego "1989" i warsztaty plastyczno-historyczne dla dzieci. "1989" opowiada o przemianach roku Okrągłego Stołu, przedstawia nastroje Polaków przez pryzmat oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i wspomnień świadków. Podczas warsztatów "Pieczątka Cenzora i niecenzuralne słowa" najmłodsi poznają tajniki działania urzędu cenzorskiego i zastanowią się, czy same też stosują cenzurę lub są cenzurowane. Każdy uczestnik otrzyma "Zestaw Cenzora".
Zaplanowano występ teatralno-kabaretowej trupy "Pożar w burdelu" z odcinkiem nawiązującym do przełomu 1989 r. i jego skutków, pt. "Herosi transformacji 2". Pokazy biletowane będą 29, 30 i 31 maja oraz 1, 2, 3, 6 i 7 czerwca. 4 czerwca odbędzie się pokaz bezpłatny.
Jak co roku wydarzeniem kulminacyjnym festiwalu będzie FIESTA "Cenzura bez pazura", która odbędzie się 5 czerwca w Teatrze WARSawy. Jej ideą ma być odtworzenie radosnej atmosfery po wyborach 4 czerwca. Uczestnicy będą mieli też okazję poznać krótką historię polskiej cenzury, pokazaną za pomocą m.in. skeczy, performance i działań teatralnych, piosenek oraz etiud filmowych.
Szczegółowy program festiwalu i informacje o udziale w imprezach są dostępne na www.wylaczsystem.pl. (PAP)
akn/ gma/