Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Kino „Zorza” w Rzeszowie w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w każdy drugi wtorek miesiąca w rzeszowskim kinie „Zorza”, zapraszają na pokaz filmu „Życie na podsłuchu” w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka. Film poprzedzony zostanie prelekcją historyka.
Pokaz odbędzie się 12 lutego 2013 r. w kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00. Film dozwolony od lat 15. Czas trwania seansu: 150 minut.
Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od najbliższego poniedziałku, tj. 4 lutego 2013 r. od godziny 13.00.
„Kapitan Gerd Wiesler (Ulrich Mühe) jest wzorowym funkcjonariuszem Stasi. Pracuje w Wydziale XX/7 Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, którego zadaniem było nadzorowanie środowisk twórców kultury. Ze względu na swoje osiągnięcia jest także wykładowcą w szkole dla oficerów Stasi, gdzie uczy młodych funkcjonariuszy trudnej sztuki przesłuchania. Wiesler dostaje za zadanie rozpracowania podejrzanego o nielojalność czołowego reżimowego dramaturga Georga Dreymana (Sebastian Koch). Dostaje do dyspozycji nieograniczone środki inwigilacji. Śledząc dosłownie każdy krok Dreymana i jego przyjaciółki – aktorki Christy-Marii Sieland (Martina Gedeck), Wiesler odkrywa na nowo świat uczuć, poezji. Zachodząca w nim przemiana w nieprzewidywalny sposób wpłynie na los wszystkich bohaterów filmu…
Film realizowano w autentycznych pomieszczeniach centrali Stasi w Berlinie. Widz poznaje elementy pracy operacyjnej służb, jak np. instalacja i eksploatacja podsłuchu, kontrola korespondencji, czy obserwacja. Film zarysowuje także inne aspekty totalitarnej rzeczywistości, najważniejszym z nich była pełna kontrola nad życiem społecznym sprawowana przez partię, przy użyciu między innymi (lecz nie tylko) aparatu bezpieczeństwa. Ukazana jest bezbronność jednostki wobec totalitarnej machiny, która w imię zbrodniczej ideologii może niszczyć każdego…
Fragment „Życie na podsłuchu. Materiały pomocnicze dla nauczycieli”, oprac. Łukasz Kamiński
(IPN)