Wykonawcy z Białorusi i Polski biorą udział w jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2014 (Jesień Bardów), który w piątek wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim (Podlaskie).
Impreza potrwa do niedzieli. Organizatorem jest Związek Młodzieży Białoruskiej.
Festiwal "Bardauskaja Vosień", który jest najstarszym tego typu festiwalem białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej, ma promować ten rodzaj muzyki w regionie. Dlatego oprócz koncertów w Bielsku Podlaskim, artyści wystąpią także m.in. w Białymstoku, Czyżach i miejscowości Szczyty-Dzięciołowo.
Jak powiedział PAP jeden z organizatorów, członek związku, Igor Łukaszuk, impreza z roku na rok rozszerza swoją działalność i dociera z koncertami do nowych miejscowości. Mówił, że sama formuła festiwalu też się rozszerza, bo - w jego ocenie - inaczej się też rozumie muzykę bardów. Dodał, że dzisiaj bard to nie tylko solista z gitarą, ale też artysta grający na fortepianie czy np. akordeonie. Łukaszuk powiedział, że ważnym nurtem na festiwalu obok poezji śpiewanej stała się też piosenka autorska.
Festiwal oficjalnie rozpoczął się w piątek wieczorem w Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. Na scenie zaprezentowało się 11 muzyków z Białorusi i Polski, którzy zgłosili się do konkursu. Łukaszuk powiedział, że jest coraz wyższy jego poziom, a zgłaszają się nie tylko początkujący artyści. Mówił, że niektóre zespoły są tak doświadczone, że w tym roku jednemu z nich zaproponowano występ w ramach koncertów gwiazd.
Laureatów konkursu poznamy w sobotę, a w niedzielę zdobywca Grand Prix wystąpi na scenie w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
W ramach koncertów gwiazd zaprezentuje się kilkanaście zespołów znanych już publiczności festiwalu. Jeden z organizatorów imprezy Igor Łukaszuk mówił PAP, że ideą było, aby w tym roku zaprosić artystów, którzy z festiwalem związani są od wielu lat i stawiali swoje pierwsze kroki. Będzie to m.in. koncert Ilo&Friends, Paliny Respubliki, Navi czy grupy Re1ikt.
W ramach koncertów gwiazd zaprezentuje się kilkanaście zespołów znanych już publiczności festiwalu. Łukaszuk mówił, że ideą było, aby w tym roku zaprosić artystów, którzy z imprezą związani są od wielu lat i stawiali swoje pierwsze kroki. Będzie to m.in. koncert Ilo&Friends, Paliny Respubliki, Navi czy grupy Re1ikt.
Ważną częścią festiwalu są też występy artystów w małych miejscowościach jak Czyże czy Szczyty-Dzięciołowo. Łukaszuk mówił, że atutem tych koncertów jest to, iż odbywają się na małych scenach bądź w miejscach, gdzie scen nie ma, ale - jak podkreślił - to tworzy klimat, a wykonawcy są bliżej publiczności.
Za głównego, z racji liczby imprez, animatora życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce, uważane jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, które powstało jeszcze w czasach PRL.
Propaguje ono głównie folklor i twórczość estradową, wspiera też szkolne konkursy poezji i prozy, a jej najważniejsze w roku imprezy, to Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej oraz Święto Kultury Białoruskiej.
W województwie podlaskim są największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Nie ma jednak dokładnych danych na temat jej liczebności. Według poprzedniego spisu powszechnego (danych z tegorocznego jeszcze nie ma), osób tej narodowości jest w Polsce ok. 50 tys. Liderzy organizacji białoruskich kwestionują to i uważają, że dane są zaniżone. (PAP)
swi/ dym/