Klasycystyczny pomnik nagrobny Śniadeckich w Horodnikach został w 2012 r. poddany pracom konserwatorskim. Przeprowadził je zespół w składzie: dr hab. Janusz Smaza, Kazimierz Patejuk i Witold Butkiewicz.
Pomnik wykonany z białego marmuru karraryjskiego jest zwieńczony urną ozdobioną laurowymi liśćmi oraz emblematami chemika i medyka. Na jednej ze ścian umieszczono herb rodzinny - Leliwa. Pomnik wzniesiony został w 1839 r.; ufundował go sam Jędrzej Śniadecki, który pragnął uczcić pamięć zmarłych rodziców. Pomnik stanął w pobliżu XIX-wiecznej drewnianej kaplicy, w krypcie której znajdują się trumny zmarłych z rodziny Śniadeckich.
Cmentarz i kaplica w Horodnikach należą obecnie do parafii pw. św. Michała Archanioła w Oszmianie. Nagrobek Jędrzeja został poddany pracom konserwatorskim na wniosek Stowarzyszenia „Dzieje” z Murowanej Gośliny oraz prośbę proboszcza oszmiańskiego ks. Jana Puzyny. Przychylnie do tego przedsięwzięcia odniosły się miejscowe władze i dyrekcja szkoły w Kolczunach. Konserwację przeprowadzono z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jędrzej Śniadecki, nazywany ojcem polskiej chemii, urodził się 30 listopada 1768 r. w wielkopolskim Żninie. Był bratem Jana (1756-1830), który zasłynął jako matematyk i astronom, jeden z najwybitniejszych naukowców doby oświecenia, związany z uczelniami w Krakowie i Wilnie. Jędrzej Śniadecki dał się poznać jako wybitny chemik, biolog, publicysta i lekarz, wykładowca Uniwersytetu Wileńskiego i Akademii Medyko-Chirurgicznej w Wilnie. Praktyka lekarska i związane z nią dochody pozwoliły mu na kupno posiadłości ziemskich - Bołtupia, Równopola, Wielobutów. Zmarł 29 kwietnia (12 V) 1838 r., pochowany został na cmentarzu we wsi Horodniki koło Bołtupia (obecnie Białoruś) obok zmarłej osiem lat wcześniej żony, Konstancji z Mikułowskich. Za miastem studenci usypali swemu wykładowcy kopiec z krzyżem, zwany Jędrzejówką.
Śniadecki był ojcem Ludwiki – młodzieńczej miłości Juliusza Słowackiego, późniejszej żony Michała Czajkowskiego (Sadyka-Paszy), jak też Zofii - żony Michała Balińskiego, właściciela pałacu w nieodległych od majątku w Bołtupiu Jaszunach (obecnie Litwa). Śniadecki bywał tam częstym gościem. W 1824 roku brat Jędrzeja, Jan Śniadecki, emerytowany rektor Uniwersytetu Wileńskiego, postanowił zamieszkać w majątku bratanicy. Zmarł w 1830 r. i spoczywa na rodzinnym cmentarzu Balińskich i Śniadeckich w Jaszunach.
oprac. Dorota Janiszewska-Jakubiak
abe/mjs
Czesław Jankowski "Powiat oszmiański : materjały do dziejów ziemi i ludzi. cz. 2"