Plenerowy spektakl historyczny o husarii - jednej z najbardziej znanych polskich formacji zbrojeniowych – obejrzy w sobotę kilka tysięcy zagranicznych pielgrzymów, którzy Dni w Diecezjach spędzają w Częstochowie i okolicach.
Sobota w archidiecezji częstochowskiej będzie Dniem Jedności. Kilka tysięcy młodych z różnych zakątków świata spotka się wtedy w sanktuarium jasnogórskim na wspólnych modlitwach, m.in. mszy św. oraz Apelu Jasnogórskim, wzorowanym na tym z 1991 r., gdy Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Częstochowie z udziałem Jana Pawła II.
Jak poinformowało biuro prasowe częstochowskiego magistratu, w programie znalazł się także historyczny spektakl plenerowy "Husaria – Chluba Oręża Polskiego" w wykonaniu Chorągwi Husarskiej z zamku Gniew na Pomorzu.
"To widowisko historyczne realizowane w formie karuzela (zabawy rycerskiej), polegające na popisach sztuki jeździeckiej i władania bronią przez trzy dwukonne poczty husarskie, wiedzione przez porucznika, namiestnika i chorążego, wspomagane z ziemi przez siedmiu czeladników luźnych" – zapowiadają organizatorzy.
Obok prezentacji chorągwi, musztry pocztów husarskich oraz opowieści o dziejach husarii zaplanowano również ćwiczenia w "zażywaniu" kopii, szabli, koncerza i pistoletów. Finałem będzie pokaz szarży pocztów husarskich.
Zgodnie z zapowiedzią, przed pokazem asysta husarska ma uczestniczyć w mszy św. na jasnogórskich błoniach, a jeszcze wcześniej – w przemarszu uczestników odbywającego się w Częstochowie Międzynarodowego Forum Młodych z hali sportowej na pl. Biegańskiego. Tam powita ich prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, a następnie przemarsz będzie kontynuowany aż do sanktuarium.
Międzynarodowe Forum Młodych z udziałem ok. 3,5 tys. młodych ludzi z wielu krajów trwa w Częstochowie od środy. Ewangelizacyjne spotkanie przygotowane jest przez Wspólnotę Emmanuel i Archidiecezję Częstochowską. W programie znajdują się m.in. nabożeństwa, adoracje, konferencje, warsztaty i koncerty.
Pozostała młodzież goszcząca w archidiecezji częstochowskiej – podobnie jak w całym kraju – okres poprzedzający ŚDM, czyli Dni w Diecezjach, spędza m.in. na zwiedzaniu miejscowych atrakcji turystycznych np. Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz wielu inicjatywach religijnych, charytatywnych, sportowych, rekreacyjnych i ewangelizacyjnych.
Pielgrzymi pozostaną w parafiach do poniedziałku. Potem udadzą się do Krakowa na główne obchody ŚDM z udziałem papieżem Franciszka, które potrwają do 31 lipca. (PAP)
akp/ akw/