Światowej sławy brytyjska sopranistka Carolyn Sampson oraz troje innych śpiewaków wystąpi w sobotę na zakończenie 11. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku. Koncert finałowy odbędzie się w Katedrze Oliwskiej.
"Wystąpi również Venice Baroque Orchestra z Włoch, jeden z najlepszych zespołów na świecie grających muzykę dawną na instrumentach z epoki" - powiedział PAP twórca festiwalu Mozartiana, szef Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis Jan Łukaszewski.
W repertuarze koncertu znajdą się utwory sakralne Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Podczas koncertu Łukaszewski dyrygować będzie Polskim Chórem Kameralnym oraz Venice Baroque Orchestra. Jako soliści, oprócz Carolyn Sampson (sopran), wystąpią również: Navarro Colorado Jorge z Hiszpanii (tenor), Ewa Marciniec (alt) i Leszek Skrla (baryton).
Carolyn Sampson odnosi na całym świecie znaczące sukcesy, wykonując repertuar sięgający od wczesnego baroku do muzyki współczesnej. Pojawiała się na scenach operowych m.in. w English National Opera, Glyndebourne Festival Opera, Scottish Opera, Opera de Paris, Opera de Lille, Opera de Montpellier oraz Opera National du Rhin. W październiku 2013 r. debiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall.
Navarro Colorado Jorge jest laureatem Nagrody Beca Bach w 2015 r. Ukończył studia operowe w Guildhall School of Music. W jego repertuarze znajdują się m.in. role Cloraca w "Armidzie" Haydna, Drugiego żołnierza w "Salome" Mariotte’a, Eustazia w "Armidzie" Rossiniego i Otumba w "Alzirze" Verdiego.
Ewa Marciniec ukończyła studia muzyczne na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Gości na włoskich, niemieckich i austriackich scenach operowych m.in. Teatro dell’Opera di Roma, Teatro Comunale di Bologna, Teatro Lirico Giuseppe Verdi di Trieste, Oper Frankfurt, Landestheater Linz, Hessisches Staatstheater Wiesbaden.
Leszek Skrla ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od sezonu 1988/1989 jest solistą gdańskiej sceny operowej, należy tam do grona czołowych śpiewaków. Występuje bardzo często jako solista koncertów oratoryjnych w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Belgii, Francji, Danii, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii i Izraelu.
Venice Baroque Orchestra założył w 1997 r. klawesynista i badacz muzycznej spuścizny epoki baroku, Andrea Marcon. Zespół wypracował sobie przez te lata renomę jednego z najznakomitszych europejskich zespołów specjalizujących się w grze na dawnych instrumentach. Orkiestra stale odbywa tournee po świecie, tylko w ostatnich dwóch sezonach odwiedziła m.in. Włochy, Chorwację, Niemcy, Francję, Meksyk, występowała z serią koncertów w USA, Kanadzie i Moskwie.
Polski Chór Kameralny został założony w 1978 r. przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 r. prowadzony jest przez jego brata Jana. Składa się z 24 muzyków. Repertuar chóru jest bardzo bogaty - od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół jest wielokrotnie zapraszany na festiwale muzyczne i koncerty na całym świecie.
Twórca międzynarodowych sukcesów Polskiego Chóru Kameralnego 67-letni Jan Łukaszewski jest uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Wśród orkiestr prowadzonych przez niego znajdują się znane zespoły polskie jak Sinfonia Varsovia i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (Katowice) oraz uznane orkiestry zagraniczne, takie jak Academy of Ancient Music z Cambridge, Neue Duesseldorfer Hofmusik, Concilium Musicum Wien, Ensemble Sans Souci Berlin, portugalska Divino Sospiro i Narodowa Orkiestra Łotewska z Rygi.
Ceniąc kunszt artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego i jego dyrektora, współcześni kompozytorzy, polscy i zagraniczni, już ponad 550 razy powierzyli Łukaszewskiemu dyrygowanie światowymi prawykonaniami ich kompozycji.
Tegoroczny Festiwal Mozartowski Mozartiana trwa od niedzieli. Na jego program składają się koncerty klasyczne i jazzowe, opera, spektakl marionetek, pokaz fontanny "tańczącej" do muzyki Mozarta. Większość imprez odbywa się w Parku Oliwskim, założonym w XVIII wieku, w epoce wybitnego kompozytora.
Pierwsza edycja Mozartiany odbyła się w 2006 r. podczas obchodów 250. rocznicy urodzin Mozarta (kompozytor urodził się 27 stycznia w 1756 r. w Salzburgu, zmarł 5 grudnia 1791 r. w Wiedniu).
Jednym z patronów medialnych Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana 2016 jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
rop/ jbr/