Zabytkowe karety i pojazdy konne, które powstały w drugiej połowie XIX w., na początku XX wieku lub w okresie międzywojennym będzie można oglądać od soboty w Walewicach. Ekspozycji towarzyszyć ma spotkanie z biskupem seniorem diecezji łowickiej - Józefem Zawitkowskim.
Wystawa wpisuje się w Europejskie Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegną pod hasłem "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki".
Otwarcie ekspozycji poprzedzi msza w zabytkowej kaplicy Pałacu Walewice, którą odprawi ks. bp Józef Zawitkowski. Będzie ona sprawowana w intencji rodów Walewskich i Grabińskich, którzy kiedyś zamieszkiwali Walewice, oraz potomków tych rodzin.
Jak mówi pełniący obowiązki prezesa Stadniny Koni Walewice Jacek Chołuj, wszyscy, którzy przyjadą do Walewic w sobotę 17 września, będą mogli zwiedzić pałac i stadninę, a także spotkać się po mszy z bp. Zawitkowskim. Duchowny opowie m.in. o kopii obrazu Matki Boskiej Sobieskiej, która znajduje się w kaplicy walewickiego pałacu. Nawiąże również do swoich podróży do Austrii, gdzie wielokrotnie na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem brał udział w uroczystościach upamiętniających zwycięstwo Jana III Sobieskiego nad Osmanami.
Następnie poświęci wystawę zabytkowych pojazdów konnych. Będzie można na niej zobaczyć m.in. zabytkowe karety i pojazdy konne, które powstały w drugiej połowie XIX w., na początku XX wieku lub w okresie międzywojennym.
"Obecnie dysponujemy łącznie siedmioma powozami, które wpisane są do rejestru ruchomych zabytków techniki. Do tej pory były one zabezpieczone w budynkach należących do walewickiego kompleksu. Postanowiliśmy, że udostępnimy te powozy dla turystów. Od soboty wystawę będzie można oglądać w budynku, w którym obecnie znajdują się biura spółki" – mówi Magdalena Szymańska-Topolska, specjalista ds. organizacji usług turystycznych w Stadninie Koni Walewice.
Jak przypomina Latosińska, Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto dziedzictwa materialnego i niematerialnego obchodzone w Europie. Idea została zapoczątkowana we Francji, jako Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Z czasem inicjatywa została rozszerzona o inne państwa. Obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa są organizowane w 50 krajach Europy, w Polsce od 1993 roku.
Zadaniem EDD jest pokazywanie i promocja ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, budowanie poczucia wspólnoty z regionem, a przede wszystkim edukacja, która często odbywa się poprzez spędzenie czasu w atrakcyjny sposób w otoczeniu dziedzictwa kulturowego. (PAP)
jaw/ jbr/