Ruszyła budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku. Obiekt ma być gotowy do końca 2017 roku i zapewnić odpowiednie warunki dla przechowywania i korzystania z dokumentacji historycznej zgromadzonej przez tę placówkę.
Środki na budowę i wyposażenie w wysokości 19,6 mln zł zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonawcą jest firma Skanska.
Obecna siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku mieści się w zabytkowym budynku w centrum miasta. Jednak - jak powiedział PAP dyrektor archiwum Marek Kietliński - mimo bardzo dobrej lokalizacji, siedziba przestała pełnić swoją rolę, gdyż jest tam zbyt mało miejsca na przechowanie dokumentacji.
Obecnie w białostockim archiwum jest ponad 4 km akt i są przechowywane w wynajmowanych magazynach. Nowa siedziba ma umożliwić przechowywanie nawet 12 km akt.
Kietliński dodał, że chodzi nie tylko o przechowywanie akt, których wciąż przybywa, ale też komfort pracy archiwistów i użytkowników archiwum. Dodał, że wielkość magazynów pozwoli gromadzić dokumenty przez kilkadziesiąt lat.
W nowym obiekcie, który będzie położony na obrzeżach miasta, do dyspozycji będzie ok. 3 tys. metrów kw. Oprócz magazynów powstaną też pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale: konferencyjna i wystawiennicza. Pozwoli to instytucji - jak mówił Kietliński - rozwinąć działalność naukową i edukacyjną skierowaną do mieszkańców regionu. Budynek będzie wyposażony w specjalistyczny system wentylacji i system zarządzania.
Budynek ma być oddany do użytku pod koniec przyszłego roku, a przeprowadzka planowana jest na 2018 rok.
Najstarsze dokumenty z zasobów Archiwum Państwowego w Białymstoku - jak informuje placówka - pochodzą z XVI w. Instytucja przechowuje m.in. akta administracji pruskiej z lat 1795-1807, urzędów z terenu byłych guberni łomżyńskiej i suwalskiej z lat 1867-1917 oraz akta Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku. Gromadzi również dokumentację powstającą współcześnie w instytucjach państwowych i samorządowych. (PAP)
swi/ rof/ agz/