Czwartkowy pokaz filmu Wernera Herzoga "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci" rozpocznie comiesięczne spotkania z filmem dokumentalnym w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jego projekcja jest prologiem 26. Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".
W tym roku festiwal odbędzie się od 22 do 26 listopada.
Janina Złakowska-Tyburska z Muzeum Kinematografii zwraca uwagę, że w "Lo…" Herzog - twórca filmów fabularnych (m.in. "Fitzcarraldo", "Zagadka Kaspara Hausera") i dokumentalnych - zajmuje się internetem. "Podróż zaczyna od samych źródeł – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy e-mail. Według wielu badaczy ludzkość weszła wtedy w nową erę – erę cyfrową" - informuje.
W prologu widzowie zobaczą również 12-minutowy dokument Krzysztofa Zanussiego "Komputery" z 1967 roku zrealizowany w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, w którym wziął udział Marek Piwowski, juror tegorocznej edycji Festiwalu.
Kolejne spotkanie z filmem dokumentalnym w Muzeum Kinematografii odbędzie 13 października. Pokazany zostanie "Człowiek" (reż. Yann Arthus-Bertrand).
Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" to jeden z najstarszych polskich festiwali twórczości dokumentalnej; organizowany jest w Łodzi od 1990 roku. Prezentowane są na nim filmy dokumentalne o współczesności i jej problemach.
Obrazy walczą o Grand Prix - statuetkę Białej Kobry oraz nagrodę ufundowaną przez Miasto Łódź, Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagrodę "Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza, Nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego. Filmy ocenia jury, złożone z wybitnych osobowości polskiej kinematografii.
Wśród dotychczasowych laureatów festiwalu są m.in. Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka i Marta Minorowicz. (PAP)
jaw/ agz/