Wystawa 50 akwareli Nikifora Krynickiego (Epifaniusza Drowniaka), uznawanego za jednego z najznakomitszych malarzy naiwistów, została otwarta w piątek w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Wystawa pochodzi ze zbioru znanego artysty rzeźbiarza Alfonsa Karnego, obecnie znajduje się w depozycie Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.
Jak mówił podczas otwarcia ekspozycji kierownik muzeum Ryszard Saciuk, wystawa w całości pokazywana jest po raz pierwszy w Polsce. Wcześniej można ją było zobaczyć poza granicami kraju m.in. w Chicago i Springfield.
Saciuk opowiadał podczas wernisażu, że Karny znał się z Nikiforem, a pierwsze jego prace kupił jeszcze w latach 30. XX wieku, podczas wizyt w Krynicy. W kolejnych latach wzbogacał swoją kolekcję o następne akwarele. Mówił, że Karny od początku dostrzegł talent tego artysty.
Kolekcja - jak powiedział Saciuk - obejmuje różną tematykę twórczości Nikifora. Są akwarele przedstawiające wille, cerkwie, pejzaże miejskie, wnętrza kościołów, ale też portrety ludzi i scenki obyczajowe. "Wszystkie te obrazy to dialog Nikifora z rzeczywistością" - dodał kierownik.
Największą wartość - jak mówił Saciuk - mają prace tzw. prace dwudzielne, czyli dwie akwarele na jednym obrazie oraz te, które są podpisane przez samego Nikifora.
Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak (ur. 21 maja 1895 w Krynicy, zm. 10 października 1968 w Foluszu) to polski malarz łemkowskiego pochodzenia, przedstawiciel prymitywizmu (naiwizmu).
Pierwsza wystawa Nikifora, jeszcze jako Jana Nikifora, odbyła się w warszawskiej sali SARP w 1949 r. Dopiero dziewięć lat później jego prace pokazano za granicą: w 1958 r. w paryskiej galerii Diny Vierny, potem w 1959 r. w Amsterdamie, Brukseli i Liege. Następnie wystawiany był m.in. w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. (PAP)
swi/ agz/