16 koncertów symfonicznych, trzy kameralne i cztery familijne zaplanowano na nowy sezon artystyczny w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Atrakcją będą m. in. koncerty wiolonczelisty Jeremy'ego Findlaya, laureata Konkursu Chopinowskiego Erica Lu i bandoneonisty Wiesława Prządki.
Filharmonia Świętokrzyska (FŚ) rozpoczyna sezon organizowanym w sobotę – po raz pierwszy w historii instytucji - dniem otwartym.
„Planujemy krótki, kameralny koncert oraz mozliwośc zajrzenia w miejsca, których zwykle publiczność nie ogląda” – zapowiadał podczas konferencji prasowej dyrektor FŚ, Jacek Rogala. Chodzi m.in. o kulisy sceny i garderoby. Przedsięwzięcie odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Na koncercie inaugurującym sezon, w piątek 23 września, wystąpi skrzypaczka Katarzyna Duda. „Wielka uroda, olbrzymi temperament, wielka wirtuozeria i niesamowita wrażliwość” – scharakteryzował instrumentalistkę Rogala. Artystce w koncercie skrzypcowym Jeana Sibeliusa oraz I symfonii Igora Strawińskiego, będą towarzyszyli muzycy orkiestry symfonicznej FŚ pod batutą Rogali.
7 października będzie można posłuchać koncertu wybitnego polskiego akordeonisty i bandoneonisty, Wiesława Prządki. „To jemu zawdzięczamy powrót akordeonu jako instrumentu solowego na estrady filharmoniczne (…) Jest jedynym bandoneonistą w Polsce, koncertującym na bandoneonie diatonicznym” – opisywał Rogala. Podczas spotkania artysta przedstawi bliżej instrument - rodzaj harmonii ręcznej - którym się posługuje.
Prządce akompaniowała będzie orkiestra pod kierunkiem Brytyjczyka hinduskiego pochodzenia, Jonathana Manna. W programie znajdą się m.in. walce Paryża, muzyka z filmów „Ojciec chrzestny”, „Love story”, „Ostatnie tango w Paryżu” i utwory George'a Gershiwna.
Ciekawie zapowiada się Koncert Uniwersytecki z udziałem amerykańskiego pianisty Erica Lu – laureata IV nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyk Chopina z 2015 r., który w Kielcach zagości 14 października. Występ poprzedzi prelekcja wykładowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Stanisława Mrówczyńskiego, zajmującego się fizyką jądrową - opowie on o fizyce, jako muzyce sfer. „To będzie bardzo dobry wstęp do wyjątkowego koncertu. Eric Lu zagra pierwszy koncert Johannesa Brahmsa i piątą symfonię Beethovena” – zapowiedział Rogala.
Z koncertów symfonicznych warto zwróć uwagę także na te z udziałem klarnecisty Piotra Szymyślika (18 listopada), pianisty Karola Radziwonowicza (25 listopada) i skrzypka Piotra Pławnera (2 grudnia).
16 grudnia będzie można posłuchać cenionego na świecie kanadyjskiego wiolonczelisty Jeremy'ego Findlaya. Muzycy kieleckiej orkiestry będą mu towarzyszyli w koncercie wiolonczelowym Antoniego Dworzaka i suicie z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego.
W jednym z koncertów kameralnych (18 października) gościem FŚ z recitalem fortepianowym będzie Włoch Flavio Peconio – profesor Konserwatorium Muzycznego w Bari. „Program różnorodny, ale romantyczny – Schumann, Chopin, Liszt. Miłośnicy fortepianu powinni się stawić w komplecie” – podkreślił Rogala.
Wśród koncertów familijnych, przeznaczonych dla najmłodszych słuchaczy pojawi się świętokrzyski akcent. 13 listopada w spektaklu „Kto Ty jesteś? Polak mały!”, z pieśniami odwołującymi się do okresu odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., wystąpią dziecięce chóry kameralne - „Portamento” i „Unisono” ze Starachowic oraz „Bonus” z Piekoszowa. Śpiewać będzie też publiczność.
Wzorem lat ubiegłym FŚ zorganizuje wieczory filmowe. Jesienią będzie można obejrzeć m.in. obraz „Droga do Memphis” (reż. Richard Pearce) – o fenomenie sceny bluesowej nad Missisipi i „W pobliżu Mirona” (reż. Piotr Morawski) – portret poety, prozaika i dramatopisarza, Mirona Białoszewskiego.
W planach są również transmisje widowisk z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Jednym z trzech dzieł, które będą pokazane w kieleckiej filharmonii, będzie „Tristan i Izolda” Ryszarda Wagnera, w reżyserii Mariusza Trelińskiego (8 października).
Początki Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach sięgają 1920 r., kiedy rozpoczęła w tym mieście działalność orkiestra, stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. W 1945 r. powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna, która była drugą tego typu placówką w Polsce utworzoną po II wojnie światowej.
Instytucja od stycznia 2012 r. mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur przy ul. Żeromskiego w Kielcach. Od października 2001 r. Filharmonią Świętokrzyską kieruje kompozytor i dyrygent, Jacek Rogala. (PAP)
gr/ ban/ drag/