Jeden z najbardziej przebojowych programów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. „W Europie ze +Śląskiem+” zainauguruje 23 września w Koszęcinie (Śląskie) nowy 64. sezon artystyczny zespołu – jednej z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek artystycznych.
W koncercie inauguracyjnym oprócz przebojowych polskich utworów: "Karolinki", "Szła dzieweczka", "Hej, te nasze góry", "Trojaka", "Polki opolskiej" czy tańców górali podhalańskich, publiczność zobaczy także m.in. tańce węgierskie, słowackie, irlandzkie i grecką zorbę. Zabrzmi „O sole Mio”, „Athina”, „La Montanara”, „Wien, Wien”... i wiele innych pieśni, które zabiorą widzów w muzyczną podróż po Europie. Występ odbędzie się w namiocie koncertowym na dziedzińcu Pałacu w Koszęcinie.
Jak poinformowała rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, wkrótce po inauguracji sezonu zespół wyruszy na Litwę. Już 1 października chór, balet i orkiestra „Śląska” wystąpią dwukrotnie w sali koncertowej Compensa w Wilnie. Także na październik zaplanowano premierę nowego wydawnictwa fonograficznego z repertuarem pieśni ewangelickich - „Solus Christus”. Premierę płyty zaplanowano na 29 października, wraz z koncertem pod tym samym tytułem, w Kościele Ewangelicko - Augsburskim w Katowicach.
"W przyszłym roku przypada jubileusz 500 - lecia Reformacji w Polsce. Nasz zespół aktywnie włączy się w obchody, nie tylko z nowym wydawnictwem muzycznym, ale także kilkakrotnie wzbogacając koncertami pieśni ewangelickich uroczystości w Cieszynie, Katowicach, Pszczynie i Bielsku-Białej" - zaznaczyła Agnieszka Kukuła.
Wśród najważniejszych koncertów nowego sezonu będzie także udział Zespołu „Śląsk” w gali „Serce za serce”, 19 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, podczas której Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi będzie świętować swoje 25-lecie. Na tę okazję „Śląsk” przygotuje specjalny program.
Jeszcze w tym roku kalendarzowym zainicjowany zostanie nowy projekt zespołu, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pn. „Helokanie południa”. Zakłada on cykl spotkań warsztatowych z członkami zespołów: „Sluk” ze Słowacji, „Lado” z Chorwacji oraz Domem Tradycji i Zespołem Narodowym Pieśni i Tańca z Budapesztu.
Artyści będą się wzajemnie uczyć elementów swojego repertuaru, by jesienią 2017 roku zaprezentować efekt swojej pracy podczas koncertów na południu Europy, w Bratysławie, Budapeszcie i Zagrzebiu.
Planowany jest także wyjazd zespołu baletowego do Stanów Zjednoczonych, podczas którego przez blisko miesiąc tancerze będą występować z koncertami dla publiczności amerykańskiej.
Jak co roku, „Śląsk” zaprosi także publiczność do swojej siedziby na popularne imprezy plenerowe: „Święto Śląska”, Międzynarodowy Konkursu w Powożeniu Tradycyjnym o Trofeum „Śląska” oraz Piknik Leśno - Łowiecki „Cietrzewisko”.
Zespół powstał 1 lipca 1953 roku. Podwaliny pod jego kunszt artystyczny położyli Stanisław Hadyna oraz Elwira Kamińska. Obecnie w repertuarze zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.
"Śląsk” odwiedził dotąd 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów.
W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska", prezentującej narodową muzykę i pieśni. Cztery z nich posiadają status złotej, jedna platynowej płyty. (PAP)
lun/ agz/