Dalajlama XIV zwiedził we wtorek we Wrocławiu wystawę poświęconą b. wrocławskiemu metropolicie kard. Bolesławowi Kominkowi - inicjatorowi listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. „To przebaczenie i pojednanie w słowie i praktyce” - powiedział duchowy przywódca Tybetańczyków.
Dalajlama XIV rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę na Dolnym Śląsku. Jego pobyt we Wrocławiu związany jest z pełnieniem przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Po spotkaniu we wrocławskim Ratuszu z przedstawicielami władz samorządowych, artystami i naukowcami, Dalajlama XIV zwiedził wystawę poświęconą b. wrocławskiemu metropolicie kard. Bolesławowi Kominkowi - inicjatorowi listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. Ekspozycja przygotowana została z okazji obchodów 50. rocznicy wystosowania listu polskich biskupów do biskupów niemieckich, w którym znalazły się słynne słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Wystawa była wcześniej pokazywana w Muzeach Watykańskich i w gmachu niemieckiego parlamentu w Berlinie.
„To bardzo poruszająca wystawa - przebaczenie i pojednanie w słowie i praktyce. To jest dokładnie to, co nazywa ludzkim podejściem do rozwiązywania problemów, gdyż każda próba rozwiązania problemów siłą nie jest ludzkim rozwiązaniem. Wiek XX był wiekiem nadużywania broni, narzędzi zagłady, w tym broni jądrowej. Dziś nie ma zastosowania dla takich rozwiązań” - podkreślił Dalajlama XIV po obejrzeniu wystawy.
Duchowy przywódca Tybetańczyków przypomniał, że w XX w. w wyniku stosowania przemocy życie straciło ponad 200 mln ludzi. „Niektórzy twierdzą, że jeżeli z takiej przemocy i gwałtu rodzi się lepszy świat, to ta przemoc jest usprawiedliwiona – tak nie jest. Nasze stulecie jest najlepszym dowodem jak nieskuteczne i przestarzałe jest myślenie, które nakazuję rozwiązywać problemy siłą” - podkreślił.
Dodał, że problemy należy rozwiązywać na drodze autentycznego dialogu, który powinien toczyć się w duchu wybaczenia i pojednania. „Moim zdaniem z ducha wybaczenia i pojednania wyrosła Unia Europejska. Podziwiam ducha zjednoczonej Europy. Ile milionów ludzi zabito w ostatnim stuleci w imię suwerenności poszczególnych państw, aż wreszcie Europejczycy dojrzeli i stworzyli UE. Doszli wreszcie do wniosku, że wspólny interes jest ważniejszy od poszczególnych narodowych interesów” - powiedział Dalajlama XIV.
Duchowy przywódca Tybetańczyków wyraził pragnienie by na wzór UE powstały wspólnoty państw afrykańskich, Ameryki Łacińskiej i w ostateczności Azji. „Jestem cały sercem oddany promowaniu ducha jedności rodziny ludzkiej” - podkreślił.
We wtorek Dalajlama XIV spotka się jeszcze z młodzieżą w Centrum Historii Zajezdnia. To nowa instytucja na mapie kulturalnej Wrocławia. Powstała w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność.
W środę – ostatniego dnia wizyty na Dolnym Śląsku – Dalajlama XIV odwiedzi w Świdnicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju. Odbędzie się tam spotkanie wyznawców kilku religii. (PAP)
pdo/ ros/ par/