Koncertem "Odcienie romantyzmu" Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus otworzy nowy sezon artystyczny. Rozpoczniemy muzyką polską, utworem "Step" Zygmunta Noskowskiego - powiedział PAP Marek Pijarowski, który w niedzielę poprowadzi orkiestrę.
W programie koncertu "Odcienie romantyzmu", inaugurującego sezon 2016/2017, znalazły się - poza Poematem symfonicznym "Step" op. 6 Noskowskiego – utwory: Henryka Wieniawskiego Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 oraz Sergiusza Rachmaninowa – Tańce symfoniczne op. 45.
"Zawsze starałem się, aby w orkiestrach, których byłem szefem, sezony rozpoczynać muzyką polską, utworami polskich kompozytorów. Tak jest i tym razem. A mamy jeszcze dodatkowy powód, otóż Noskowski napisał swój Poemat pod ogromnym wrażeniem +Trylogii+ Henryka Sienkiewicza. A ponieważ mamy Rok Sienkiewiczowski, to rozpoczęcie sezonu tym utworem wydaje się dobrą ideą. W tej muzyce słychać tętent koni, poszum wiatru w bezkresnym stepie. Jest to piękny utwór, jeden z lepszych w polskiej literaturze symfonicznej" - powiedział PAP dyrygent Marek Pijarowski.
Skomponowany w 1896 roku utwór należy do najwybitniejszych i zarazem najbardziej znanych dzieł Noskowskiego. Szczególny związek łączy "Step" z powieścią noblisty "Ogniem i mieczem", którego akcja toczy się w znacznej mierze na bezkresnych stepach Ukrainy. Podobnie jak sienkiewiczowskie dzieło, poemat Noskowskiego również napisany został „ku pokrzepieniu serc” i wiąże się z romantyczną wizją polskiego narodu. W klimat utworu wprowadza słuchaczy inwokacja, którą kompozytor dołączył do partytury. Późnoromantyczna kompozycja nieustannie zachwyca bogatą i dojrzałą instrumentacją.
Kolejnym romantycznym dziełem, które zabrzmi podczas inauguracji, będzie słynny Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego. Wydana w 1870 roku kompozycja „poety skrzypiec” stanowi kwintesencję stylu Wieniawskiego, będącego połączeniem fenomenalnej techniki i wysmakowanego wirtuozostwa, z lirycznym klimatem charakterystycznym dla XIX wieku.
"Za kilka tygodni rozpocznie się wielkie święto światowej wiolinistyki Konkurs skrzypcowy Henryka Wieniawskiego. Dlatego chcę zaprezentować podczas inauguracji jednego z polskich uczestników konkursu Celinę Kotz, wybitną skrzypaczkę młodego pokolenia. Jej występ będzie rodzajem zapowiedzi wielkiego wydarzenia, jakim jest Konkurs im. Wieniawskiego" - mówił dyrygent.
Zwieńczeniem wieczoru będzie kompozycja Sergiusza Rachmaninowa Tańce symfoniczne op. 45. "Ten utwór jest dosyć rzadko prezentowany; jest to ostatnie dzieło symfoniczne kompozytora. Tańce są przepiękne - mówił PAP prof. Pijarowski - niezwykle efektowny utwór, z jednej strony pokazuje paletę barw orkiestry, z drugiej prezentuje niedościgłą linię melodyczną, owe szerokie rachmaninowskie frazy. "Mam nadzieję, że naszą publiczność zachwyci się ta muzyką" - dodał.
Jak powiedział dyrygent, w utworze jest pewna ciekawostka. "Rachmaninow w tym dziele po raz pierwszy i po raz ostatni użył saksofonu, jako instrumentu w orkiestrze symfonicznej. W czasie, kiedy on tworzył to należało do rzadkości. Powierzył temu instrumentowi prowadzenie szerokiej, typowo rosyjskiej, tkliwej melodii. To też jest jeden z piękniejszych tematów literatury symfonicznej" - opowiadał.
Tańce symfoniczne op. 45. powstały w 1940 roku, a więc na trzy lata przed śmiercią kompozytora. Zostały napisane specjalnie dla Orkiestry Filadelfijskiej i słynnego dyrygenta Eugene’a Ormandy’ego.
Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus odbędzie się w niedzielę 25 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. (PAP)
abe/ mow/