01.10.2016–02.10.2016
W ponad 200 wydarzeniach związanych ze sztuką komiksu oraz grami - spotkaniach z rysownikami i scenarzystami, warsztatach, konkursach, wystawach, targach oraz turniejach - będą mogli wziąć udział uczestnicy 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Kolejna edycja imprezy skupiającej twórców i miłośników komiksów oraz gier komputerowych i planszowych odbędzie się w Łodzi w sobotę i niedzielę.
Jak podkreślili podczas środowej konferencji prasowej organizatorzy 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, to największe tego typu wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
"Ten festiwal zasługuje na miano wyjątkowego. Świadczy o tym już sam fakt, że odbędzie się on po raz 27., a imprezy kulturalne z taką tradycją w Łodzi można policzyć na palcach jednej ręki. Liczmy na to, że będzie on jeszcze lepszy i większy. W ubiegłym roku odwiedziło go 20 tysięcy gości, ale marzenia sięgają wyżej, nawet dorównaniu największej imprezie tej branży we francuskim Angouleme, które odwiedza 200 tysięcy uczestników” – powiedziała Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.
Dwudniowe święto fanów komiksu i gier w Łodzi wypełni ponad 200 wydarzeń związanych z komiksem i grami. Zaplanowano m.in.: spotkania z autorami komiksów oraz gwiazdami tej dziedziny sztuki, prelekcje, premiery i prezentacje nowych tytułów, przeglądy portfolio, turnieje w gry komputerowe, konsolowe i planszówki, a także targi, na których będzie można nabyć stare i nowe komiksy z całego świata.
Rozstrzygnięte zostaną konkursy na krótką formę komiksową oraz dla twórców gier komputerowych; chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach rysunkowych i scenariuszowych oraz obejrzeć kilkanaście wystaw w różnych punktach miasta.
Dyrektor festiwalu Adam Radoń podkreślił, że jedną z największych atrakcji będzie premiera analogii komiksów z legendarnego magazynu "Relax", w którym publikowali najlepsi polscy autorzy historii obrazkowych z okresu PRL-u.
"Wśród zaproszonych gości pojawi się wiele gwiazd. Najbardziej oczekiwanym będzie amerykański rysownik i teoretyk sztuki sekwencyjnej – Scott McCloud. Zaprosiliśmy też dwóch znakomitych twórców z Włoch – Milo Manarę i Taniono Liberatore oraz Hiszpana Joana Cornella. W sumie będzie można spotkać się z kilkudziesięcioma artystami z Polski i świata" – dodał dyrektor artystyczny Festiwalu, Piotr Kasiński.
Współorganizatorem Festiwalu została miejska placówka kulturalna EC1 Łódź – Miasto Kultury. "Cieszymy się, że stało się to w roku, w którym rozpoczęliśmy procedury związane z rewitalizacją kolejnych budynków EC1, w których znajdzie się Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Będzie to największy tego typu ośrodek w Europie" – przyznał Błażej Moder, dyrektor EC1 Łódź.
Tegorocznej edycji towarzyszą Promised Land Art Festiwal, skupiający profesjonalnych grafików pracujących w branży gier wideo, filmów i efektów specjalnych; Flighting Games Challenge - dla pasjonatów gier turniejowych oraz finał mistrzostw Polski w e-sporcie z pulą nagród 90 tys. zł.
"O mistrzowskie tytuły powalczą po cztery najlepsze zespoły w gry +Counter Strike: Global Ofensive+ oraz +League of Legends+ wyłonione spośród 4 tysięcy uczestników eliminacji" – powiedział Michał Wiśniewski z Electronic Sports League.
Główną areną festiwalu będzie łódzka hala Atlas Arena. Część wydarzeń odbędzie się również w pomieszczeniach sąsiadującego z halą stadionu miejskiego oraz w EC1.
Organizatorem jest EC1 Łódź – Miasto Kultury, Stowarzyszenie Twórców "Contur" oraz Urząd Miasta Łodzi. (PAP)
bap/ agz/