Przesłanie na 500 lat reformacji o tym, co łączy Kościoły Ewangelicko-Augsburski oraz Ewangelicko-Reformowany w Polsce, przyjmą w sobotę ich synody podczas wspólnego posiedzenia w Cieszynie – zapowiedzieli w piątek prezesi obu synodów i biskupi tych Kościołów.
„W przesłaniu chcemy podkreślić to, co nas łączy. (…) Przypomnieć naszą historię sięgającą XVI w. i ekumeniczne relacje między naszymi Kościołami, w tym o ugodzie sandomierskiej (porozumienie zawarte w 1570 r. między wyznaniami reformowanymi w celu zaprzestania walk miedzy sobą i wspólnej obrony przez kontrreformacją – PAP). Chcemy też zwrócić uwagę, jak praktycznie razem działać. Mamy nadzieję, że spotkanie obu synodów oraz przyjęty dokument będzie impulsem dla ruchu ekumenicznego na następne lata” – powiedziała prezes synodu Kościoła kalwińskiego Ewa Jóźwiak.
Synod Kościoła jest najwyższą władzą zarówno u luteran, jak i kalwinów. Oba zebrały się w Cieszynie. Będą zajmowały się sprawami wewnętrznymi Kościołów. Zbliżający się jubileusz reformacji stał się jednak pretekstem, by synodałowie obu wyznań spotkali się. „To nie jest pierwsze spotkanie synodów. Kilka lat temu w Warszawie uczestniczyliśmy wspólnie w nabożeństwie, które zainaugurowało synody obu Kościołów. Teraz postanowiliśmy pójść krok dalej i spotkać się także na obradach” – powiedział prezes synodu luteran Grzegorz Giemza.
Sesje obu synodów potrwają do niedzieli. Wspólne obrady zaplanowano na sobotę.
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec podczas spotkania z dziennikarzami powiedział w piątek, że ogólnopolskie uroczystości 500-lecia reformacji zainauguruje 31 października nabożeństwo w kościele Jezusowym w Cieszynie.
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec powiedział, że ogólnopolskie uroczystości 500-lecia reformacji zainauguruje 31 października nabożeństwo w kościele Jezusowym w Cieszynie. Z luteranami w Cieszynie wspólnie modlił się będzie biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marek Izdebski. „Wszystkie uroczystości i wydarzenia, które będą miały miejsce w naszym Kościele, będziemy robili wspólnie z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim” – podkreślił.
Z luteranami w Cieszynie wspólnie modlił się będzie biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marek Izdebski. „Wszystkie uroczystości i wydarzenia, które będą miały miejsce w naszym Kościele, będziemy robili wspólnie z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim” – podkreślił.
Biskup Samiec dodał, że ważnym wydarzeniem jubileuszu będą w czerwcu przyszłego roku Ewangelickie Dni Kościoła w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej. „Będzie to spotkanie ewangelików z całej Polski. Będą mu towarzyszyły nabożeństwa, koncerty, wykłady, przegląd filmów” – mówił.
Pod koniec października 2017 r. zaplanowane zostały centralne uroczystości jubileuszu. Odbędą się w Warszawie. Patronat nad nimi objął prezydent Andrzej Duda. W programie znalazły się m.in. konferencja naukowa, koncerty i wystawy. Przyjedzie wielu gości z zagranicy.
Obchody jubileuszu reformacji zwieńczy 31 października przyszłego roku nabożeństwo w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.
Bp Samiec podczas spotkania z dziennikarzami ubolewał, że nie udało się uzyskać patronatu Sejmu RP nad rokiem reformacji. „Trochę gorzkich słów: wniosek złożony przez posła, który został podpisany przez przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych, w sejmowej komisji kultury (…) nie był procedowany; w ogóle nie został odczytany. Wyrażam duże ubolewanie. To nie są standardy demokratyczne. Rozumiem, że mógł zostać odrzucony w głosowaniu (…), że inne wydarzenia bardziej zasługiwały, by uzyskać patronat, ale to, że nie został procedowany jest (…) naruszeniem dobrych zasad demokratycznych” – mówił zwierzchnik polskich luteran.
Duchowny dodał, że w tym tygodniu Kościół wystąpił do Senatu RP, by izba wyższa przyjęła uchwałę upamiętniającą rok reformacji. „Czekamy na odpowiedź” – dodał.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran.
Kościół Ewangelicko-Reformowany należy do rodziny Kościołów kalwińskich, które wywodzą się z reformacji dokonanej w Szwajcarii. W Polsce mieszka ponad 3,5 tys. wiernych.
Oba Kościoły należą do Polskiej Rady Ekumenicznej. (PAP)
szf/ jra/