W Śląskiem zainaugurowała prace Wojewódzka Rada Konsultacyjna do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych. Będzie opiniowała wnioski o przyznanie statusu i uprawnień działacza antykomunistycznej opozycji lub osoby represjonowanej w czasach PRL.
W czwartek wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa wręczył nominacje do Rady. Na jej czele stanął Andrzej Rozpłochowski - jeden z liderów strajku w Hucie Katowice i sygnatariusz Porozumienia Katowickiego z 1980 r., internowany w stanie wojennym.
„Powołanie Rady oceniam jako pierwszy krok na drodze sprawiedliwości po 27 latach zaniechań. Osoby, które walczyły z komunistyczną dyktaturą nigdy nie doczekały się satysfakcjonującego zadośćuczynienia. To często osoby biedne, schorowane, samotne, żyjące w złych warunkach” - powiedział PAP Rozpłochowski.
Poza Rozpłochowskim w skład Rady weszli inni działacze antykomunistycznej opozycji: Eugeniusz Karasiński, Zbigniew Klich, Zbigniew Kupisiewicz, Grzegorz Opala, Przemysław Miśkiewicz, Alojzy Pietrzyk, Anna Rakocz i Andrzej Sikora.
31 sierpnia 2015 roku weszła w życie ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Pozwala ona na uhonorowanie obywateli Polski, którzy w latach 1956-1989 angażowali się w działalność antykomunistyczną.
Zgodnie z ustawą samorządy terytorialne mogą udzielać pomocy osobom uprawnionym. Dotyczyć ona może udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych oraz oświatowych. Marszałkowie województw odpowiedzialni są za powołanie oraz organizowanie pracy rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych.
Zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej, zadaniem Rady jest przede wszystkim opiniowanie przekazywanych przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosków o przyznanie statusu i uprawnień działacza opozycji lub osoby represjonowanej.
Na początku tego roku instytucje kultury samorządu województwa wprowadziły zniżki na bilety dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych. Kilka miesięcy później Koleje Śląskie wprowadziły dla nich podobną ofertę zniżkową.
Rozpołochowski podkreślił, że Rada - choć ma dość szerokie uprawnienia - nie dysponuje środkami finansowymi. Uważa, że przepisy ustawy o opozycjonistach należy znowelizować w taki sposób, by stworzyć narzędzia umożliwiające pomoc osobom represjonowanym i opozycjonistom ze środków z budżetu państwa. „Odznaczenia przyznać stosunkowo łatwo. Trzeba się jednak pochylić nad losem tych ludzi, powinni zostać otoczeni godziwą opieką” - wskazał.(PAP)
kon/ mow/