Na wszystkich kieleckich cmentarzach rozpoczęła się w niedzielę kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony, jak co roku, na renowację zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych. "W ciągu 23 lat odnowiliśmy około 360 obiektów"- powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego Stanisław Szrek.
Na ośmiu kieleckich cmentarzach (Stary, Nowy, Partyzancki, Wojskowy, Prawosławny, Piaski, Białogon, Cedzyna) przez cztery dni kwestować będzie blisko 700 wolontariuszy.
Jak powiedział prezes SODN, pieniądze z tegorocznej kwesty przeznaczone zostaną nie tylko na renowację pomników, które mają wartość historyczną czy artystyczną.
„Część zebranej kwoty pójdzie na drobne prace, często bardzo prozaiczne. Z niektórych grobów pospadały krzyże, które trzeba będzie z powrotem zainstalować. Klapy do niektórych krypt są w fatalnym stanie. Również ogrodzenie większości cmentarzy wymaga natychmiastowej naprawy” – podkreślił Stanisław Szrek.
Tegoroczna kwesta organizowana jest już po raz 24. Tylko w ciągu ostatnich ośmiu lat zebrano ponad 520 tysięcy złotych.
„Od 2006 roku miasto Kielce dokłada taką samą kwotę, jaką uda nam się zebrać podczas kwesty. Od 2009 roku dzięki tym funduszom udało nam się odrestaurować blisko 160 zabytkowych pomników” – dodał prezes stowarzyszenia.
Według Stanisława Szreka, w ciągu minionych 23 lat za pieniądze zebrane podczas kwest i te otrzymane od miasta, odnowiono około 360 pomników i rzeźb cmentarnych m.in. grobowiec rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamienną rzeźbę Matki Boskiej na grobie rodziny Krzyszkiewiczów, pięć grobów powstańców styczniowych, prawdopodobny grób polskich żołnierzy walczących w armii Napoleona z 1809 roku czy groby rodziców prezydenta miasta Stefana Artwińskiego. Wykonano również częściową modernizację Pomnika Katyńskiego.
24 kwesta prowadzona na ośmiu kieleckich cmentarzach potrwa do środy. (PAP)
maj/ mok/