Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, najstarszy tego typu w Polsce, obchodzi jubileusz 70-lecie istnienia. Z tej okazji planuje wydanie specjalnego albumu z archiwalnymi i współczesnymi fotografiami ukazującymi historię jego działalności.
W piątek w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego odbędą się dwa jubileuszowe koncerty „Dzieci Płocka” z udziałem zaproszonych gości, w tym obecnych par małżeńskich, które poznały się należąc wcześniej do zespołu.
Jak poinformował PAP dyrektor „Dzieci Płocka” Tadeusz Milke, wnuk założyciela zespołu harcmistrza Wacława Milke, obecnie działa tam ok. 500 dzieci w wieku od 5 do kilkunastu lat; najstarsi to maturzyści.
„W ostatnim czasie otrzymaliśmy sporo zdjęć od dawnych członków naszego zespołu. Staramy się je archiwizować w wersji cyfrowej. Planujemy wydanie specjalnego, pojubileuszowego albumu” - mówił dyrektor zespołu Tadeusz Milke. Zapowiedział, że do historii „Dzieci Płocka” nawiązywać będzie formuła jubileuszowych koncertów w na scenie płockiego Teatru Dramatycznego.
„Staramy się nie zmieniać charakteru zespołu. Uczymy poszanowania dla kultury i tradycji, tolerancji i ciekawości świata. Naszym celem nie jest kreowanie artystów, a raczej nabywanie przez dzieci pewnych umiejętności, w tym zwłaszcza pracy grupowej. To ważne, szczególnie w obecnych czasach, kiedy pęd do indywidualizmu powoduje dążenie do sukcesu, ale często tylko własnego. Uczymy więc pracy w grupie, pracy na wspólny sukces” – powiedział PAP Milke.
Jak przyznał, trudno obecnie zliczyć, jak dużo osób należało do „Dzieci Płocka” przez 70 lat istnienia zespołu. „Nie spotkaliśmy zespołu, który byłby starszy. Niestety, niewiele takich grup, jak nasza, przetrwało próbę czasu. Ile osób należało do naszego zespołu przez te kilkadziesiąt już lat trudno dokładnie policzyć. Szacowaliśmy, jaka to może być liczba. Na pewno były to tysiące. Nie ma chyba rodziny w Płocku, która nie byłaby w jakiś sposób związana z zespołem” – podkreślił Milke.
Zaznaczył przy tym, iż tradycją jest już współpraca „Dzieci Płocka” z innymi, podobnymi grupami artystycznymi, jak choćby Zespół „Małe Słowianki” z Krakowa, a także kontynuowanie działalności przez dorastających i odchodzących z zespołu, np. w Zespole Pieśni i Tańca „Wisła” i Zespole Tańca Ludowego „Mazovia” – oba z Płocka, jak również w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” czy Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego.
„W ostatnim czasie otrzymaliśmy sporo zdjęć od dawnych członków naszego zespołu. Staramy się je archiwizować w wersji cyfrowej. Planujemy wydanie specjalnego, pojubileuszowego albumu” - dodał Milke. Zapowiedział jednocześnie, że do historii „Dzieci Płocka” nawiązywać będzie formuła jubileuszowych koncertów w na scenie płockiego Teatru Dramatycznego.
„Motywem przewodnim będą staropolskie zapusty. Udało nam się odtworzyć repertuar pierwszego dużego widowiska artystycznego, przygotowanego przez nasz zespół w 1948 r. Szczególnym wydarzeniem będzie też małżeński walc w wykonaniu ośmiu par, które jako dzieci poznały się w naszym zespole, a w dorosłym już życiu pobrały się. Takich par jest więcej, bo naliczyliśmy ich dotychczas kilkanaście. Mamy więc także sukcesy w kojarzeniu małżeństw” – podkreślił Milke.
W trakcie piątkowych koncertów z okazji 70-lecia Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” wystąpi ok. 300 osób, w tym Zespół Pieśni i Tańca „Komariki” z Nowopołocka na Białorusi – to jedno z 14. partnerskich miast Płocka. Występ zagranicznych gości jubileuszu zostanie powtórzony w niedzielę w siedzibie „Dzieci Płocka”.
Zespół „Dzieci Płocka” pielęgnuje tradycje polskich pieśni i tańców, w tym obrzędów ludowych. Koncertował w całej Europie, w tym w Royal Albert Hall w Londynie (Wlk. Brytania), a także w Japonii.
Jak dodał Milke, zespół cały czas koncertuje i przygotowuje się do kolejnych występów. „W najbliższym czasie odbędą koncerty z okazji świąt Bożego Narodzenia. Mocno zawansowane są rozmowy ze Zjednoczeniem Polskim w Helsinkach. Być może więc w przyszłym roku wyruszymy do Finlandii na stulecie tej organizacji polonijnej. Zawsze powtarzamy naszym dzieciom, że nie ma wyjazdów ważnych i ważniejszych, że każdy występ ma takie samo znaczenie” – zaznaczył Milke.
Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” został założony w 1946 r. przez społecznika, kawalera „Orderu Uśmiechu”, harcmistrza, druha Wacława Milke (1914-2008). Na płockim Starym Rynku w 2010 r. odsłonięto jego pomnik – ławeczkę.
Pierwszy skład „Dzieci Płocka” stanowiło kilkanaście osób, należących do Harcerskiej Drużyny Artystycznej działającej w płockim Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, najstarszej polskiej szkole i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej w tym samym miejscu, nieprzerwanie od 1180 r.
Zespół „Dzieci Płocka” pielęgnuje tradycje polskich pieśni i tańców, w tym obrzędów ludowych. Koncertował w całej Europie, w tym w Royal Albert Hall w Londynie (Wlk. Brytania), a także w Japonii. W 2002 r. odbył się specjalny występ w warszawskich Łazienkach dla przebywającej wówczas z wizytą w Polsce japońskiej pary cesarskiej – cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Rok wcześniej „Dzieci Płocka” zorganizowały zbiórkę pieniędzy na rzecz najmłodszych mieszkańców regionu Miyagi poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi i tsunami, które dotknęło wówczas ten region Japonii. (PAP)
mb/ agz/