Szlaki współczesnych oraz nieobecnych już w przestrzeni miejskiej łódzkich rzek, dawne źródła napędzające fabryki, młyny oraz archiwalne zdjęcia mogą od środy zobaczyć internauci na interaktywnej mapie. Ma ona przywrócić pamięć o rzekach, które odegrały rolę w rozwoju Łodzi.
Internetowa mapa łódzkich rzek powstała przy współpracy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi (ZWiK) oraz Łódzkiego Ośrodka Geodezji (ŁOG).
"Jak się okazało, wbrew powszechnej opinii mamy w Łodzi bardzo dużo rzek, których do tej pory nie mogliśmy zinterpretować w aktualnych mapach. To opracowanie jest jednym z ciekawszych; w jednym miejscu zebrano bowiem dawne, zapomniane w Łodzi rzeki, te ukryte pod ziemią, a także te współcześnie płynące przez miasto" – powiedział PAP dyrektor ŁOG Jan Schnerch.
Zdaniem przedstawicieli ZWiK mapa obrazuje, że łodzianie "nie żyją w mieście bez rzek, jak powszechnie uważają". Na mapie internauci mogą zobaczyć m.in. przebieg ponad 20 obecnych łódzkich rzek oraz odkryć, którędy przez Łódź płynęły ukryte obecnie pod ziemią, zamienione w ściekowe kanały lub wyschnięte strugi z czasów największego rozkwitu przemysłowego miasta.
Jak podkreślił prezes zarządu ZWiK Romuald Bosakowski, internetowy projekt ma przywrócić pamięć mieszkańców o tym, że potęga przemysłowej Łodzi została zbudowana na zasobach wody. Dodał, że rzeki istniejące w XIX wieku na terenie Łodzi były jednym z głównych czynników, które umożliwiły rozwój przemysłu i całego miasta.
"Wiele zapomnianych dziś rzek w przeszłości płynęła przez ścisłe centrum miasta – m.in. w okolicach ul. Piotrkowskiej, czy al. Kościuszki. Przy nich powstawały wszystkie największe fabryki. Mapa pokazuje, jak na przestrzeni 150 lat rozwijała się Łódź" – wyjaśnił.
Interaktywna mapa powstała w oparciu o materiały udostępnione przez Archiwum Państwowe w Łodzi, Miejską Pracownię Urbanistyczną oraz dokumenty łódzkiego zakładu wodociągów. Do prezentacji dawnych rzek posłużyła mapa Łodzi z 1913 r. - "Plan Łodzi, Bałut i Radogoszcza", na której dokładnie zaznaczono ówczesną sieć rzek.
"Można zobaczyć m.in. Karolewkę, która swój bieg zaczynała w śródmieściu. Zobaczymy też nienazwany dopływ Łódki, który przecinał Piotrkowską przed skrzyżowaniem z ul. Próchnika i Rewolucji. Łączył się on z Łódką w miejscu gdzie stoi teraz piętrowy parking w Manufakturze. Możemy też dokładnie prześledzić bieg strumienia Lamus - najszybszej z łódzkich rzek oraz bezimiennego dopływu Jasienia, z którego wody korzystały fabryki włókiennicze w okolicach Wólczańskiej, Skrzywana i Wróblewskiego" - tłumaczył rzecznik łódzkiego ZWIK Miłosz Wika.
Szlaki dawnych i współczesnych rzek na internetowej mapie zostały opatrzone archiwalnymi zdjęciami ukazującymi dziko płynące strumienie – sprzed okresu regulacji w latach 30. ubiegłego wieku i wprowadzania ich pod ziemię. Zaznaczono m.in. dawne młyny oraz punkty tworzonego przez ZWiK szlaku turystycznego łódzkich rzek. Wskazano także miejsca, w których można podglądać płynące w podziemnych kanałach nurty Łódki i Lamusa. Mapa ma kilka warstw, dzięki czemu można porównać bieg dawnych rzek ze współczesnymi.
Według szacunków ZWiK obecnie przez Łódź przepływa ok. 20 rzek, największe z nich to Łódka i Jasień.
Mapa dostępna jest na stronach: mapa.lodz.pl oraz zwik.lodz.pl. (PAP)
bap/ agz/