Wolontariusze są dla instytucji kultury szansą, a wolontariat jest elementem, który sprawia, że instytucja kultury się rozwija - przekonywali eksperci uczestniczący w I Ogólnopolskiej Konferencji "Wolontariat w Kulturze".
"Wolontariusz jest dla instytucji kultury wielką szansą, nie jest natomiast praktykantem, tanią siłą roboczą czy stażystą" - mówił dyrektor Centrum Myśli JPII Norbert Szczepański na briefingu poprzedzającym konferencję.
Jego zdaniem w polskiej kulturze nie jest dobrze, jeżeli chodzi o wolontariat. Największą trudność, według Szczepańskiego, instytucje kultury mają ze zdefiniowaniem, czym wolontariat jest i po co jest. "Jan Paweł II mówił: +po to, by człowiek bardziej był+ i widać to w naszej instytucji. Wolontariat jest dla nas szansą, byśmy mogli uświadomić sobie, kim my jesteśmy, jako instytucja" - przekonywał.
"Wolontariusze utożsamiają się z wartościami instytucji, na rzecz której pracują, z jej narracją. Nasi wolontariusze przychodzą dla Jana Pawła II, bo są nim zafascynowani" - mówił Szczepański. "Na pewno maleńka biblioteka w małej miejscowości ma pod tym względem gorzej, ale jeżeli ktoś przychodzi, żeby działać na jej rzecz, to znaczy, że widzi w niej wartość" - dodał.
Według Szczepańskiego wolontariat jest najlepszym miernikiem instytucji, umiejętności wciągnięcia innych w jej misję. "Wolontariuszy nie angażujemy do konkretnych projektów, tylko w misję instytucji, w jej opowieść. Wchodzą tam, bo rzeczywiście wierzą w to, co robią" - przekonywał. Jego zdaniem wszystkie instytucje kultury powinny mieć wpisane w statut działanie na rzecz wolontariatu.
W opinii dr. Tomasza Godlewskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wolontariat jest elementem, który sprawia, że instytucja się rozwija. "Mam nadzieję, że instytucje będą podążały tą drogą: wolontariat będzie elementem długofalowego planu działania, a nie jedynie działaniem akcyjnym, a instytucje uwierzą w jego sens" - mówił Godlewski.
Zwrócił uwagę, że do tej pory nie wypracowano jeszcze symetrycznej relacji pomiędzy instytucją a wolontariuszami. "Instytucje dostarczają przeżyć, ale nie szkolą i nie dają możliwości zdobywania kompetencji. To jest deficyt, który należałoby uzupełnić" - przekonywał.
Elżbieta Dzwonkiewicz, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Kultury, zastanawiała się, na ile wolontariat w kulturze jest odruchem serca, a na ile jest to inwestycja w siebie. "Jedno i drugie jest bardzo ważne. Dobrze jest mieć większą świadomość i widzieć korzyści dla siebie. Mamy dużo atrakcyjnych instytucji i wielkie imprezy kulturalne, przy których jest zaangażowanych wielu młodych ludzi" - mówiła.
Organizatorami konferencji "Wolontariat w Kulturze" są Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy. Konferencja rozpocznie się w poniedziałek po południu; potrwa do środy.
Od 3 do 12 grudnia wolontariusze mogą rejestrować się na www.wolontariatwkulturze.pl, czeka tam na nich 2 500 biletów w ramach inicjatywy "Kulturalny Bilet dla Wolontariusza" - w ramach której wolontariusze mogą otrzymać bezpłatne wejściówki na koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, wstęp do muzeów.
Patronem medialnym konferencji jest Polska Agencja Prasowa.
Joanna Trybuchowska (PAP)
jtr/ akw/