17.01.2011. Katowice (PAP) - Obchody 200. rocznicy urodzin słynnego śląskiego pszczelarza, odkrywcy zjawiska dzieworództwa u pszczół, ks. Jana Dzierżona rozpoczynają się w poniedziałek w województwie śląskim. Cykl imprez rozpoczynają w Bibliotece Śląskiej w Katowicach dwie poświęcone księdzu wystawy oraz projekcje filmów o tej nietuzinkowej postaci, zwanej "Kopernikiem ula".
Jednocześnie prowadził badania nad życiem pszczół i zakładał koła pszczelarskie na Śląsku, z których powstało Towarzystwo Pszczelarskie. Krzyżując pszczoły rodzime z włoskimi, ks. Dzierżon odkrył zjawisko dzieworództwa pszczół i w 1845 r. opublikował pracę na ten temat, jednakże powszechnie uznano je za udowodnione dopiero w 1906 roku na konferencji przyrodniczej w Marburgu.
W 1872 roku za swoje prace naukowe ks. Dzierżon otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Monachijskiego.
W 1884 r. powrócił do rodzinnej miejscowości i tam kontynuował prace naukowe nad życiem pszczół. Udoskonalił budowę ula. Zmarł w 1906 r. w wieku 95 lat. Jego grób znajduje się w Łowkowicach.
W 1946 r. na jego cześć miasto Rychbach, obecnie leżące w województwie dolnośląskim, otrzymało nazwę Dzierżoniów. Dziesięć lat później, w 50. rocznicę śmierci ks. Jana Dzierżona, Poczta Polska wyemitowała znaczek okolicznościowy. We Wrocławiu przy ul. Bartla stoi pomnik przyrody - czterystuletni dąb szypułkowy, nazwany imieniem ks. Jana Dzierżona. W Kluczborku znajduje się pomnik i muzeum im. ks. Jana Dzierżona, poświęcone sięgającej X wieku historii pszczelarstwa na Śląsku.
Obchody rocznicy urodzin ks. Dzierżona : Biblioteka Śląska - która ze swoich zbiorów udostępnia m.in. zabytkowe wydania jego prac - oraz Bractwo Myśli Bratniej Związku Górnośląskiego i Śląski Związek Pszczelarzy.
Anna Gumułka(PAP)
lun/ hes/